HELSINGBORG.
Två i målet, borde varit noll. Domarmiss avgjorde när Helsingborg besegrade Hammarby med 1-0.
Allsvenskan har i år begåvats med fem professionella domare. Markus Strömbergsson är en av dem. Det borde han inte vara.
Den unge Gävledomaren avgjorde Helsingborg-Hammarby till hemmalagets fördel.
Christoffer Andersson skruvade in en vänsterhörna direkt i mål efter 78 minuter. Samtidigt tacklade hemmabacken Markus Holgersson Hammarbymålvakten Kristoffer Björklund och fullföljde genom att fösa in "Poppen" i mål.
– Vi hade en domargenomgång före säsongen vad gäller klunghörna. Då sa Stefan Johannesson, att "allting kommer att blåsas bort", berättade en upprörd Hammarbytränare Tony Gustavsson.
– En ren obstruktion. Det är solklar frispark. Vi förlorar matchen på grund av att domaren inte dömer efter den information vi fått. Det kan jag inte acceptera, sa Tony, berömde Helsingborg men kunde inte låta bli att karakterisera resultatet som "surt".
Nu var det inte enbart vid målet som Strömbergsson visade dåligt omdöme.
Han utmärkte sig genom en irriterande brist på spelförståelse; varnade när det inte var befogat, blåste frispark när alla förväntade sig inkast, sprang 50 meter och dödade tempot för en meningslös tillsägelse.
Tröst för "Tigerhjärtan"; Hammarby spelade mycket bättre fotboll än tidigare i år och var klart bästa laget i första halvlek.
De grönvita rörde sig bra utan boll. Det var trianglar, smånätt kortpassningspel, varierat med långbollar till Charlie Davies och en helt överlägset större vilja.
Det resulterade dock inte i några riktigt feta målchanser.
– När vi följer vår matchplan tvingar vi Helsingborg att spela lite "lyckatill-fotboll". Borta mot Elfsborg var det mer heroiskt. Det här var en taktiskt sett jävligt smart match och vi har dem i brygga.
I andra var Helsingborg betydligt mer aggressivt.
Helsingborg borde gjort något riktigt mål, men "Poppen" räddade Hammarby flera gånger. Så resultatet var kanske rättvist men absolut inte på sättet det uppstod.