Fotboll VM 2010

Paul fick egen VM-pokal

Uppdaterad 2010-07-12 17:30. Publicerad 2010-07-12 16:05

Roland Weirauch / AFP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bläckfisken Paul förblev obesegrad under fotbolls-VM. Efter åtta rätt av åtta möjliga och en kort, intensiv period som världskändis börjar nu en pension i någorlunda stillhet.

Som tack för sina smått otroliga insatser fick bläckfisken Paul på måndagen en egen VM-pokal, en miniatyr av den riktiga, som belöning.

– Vi har fått många erbjudanden när det gäller Paul, men han kommer definitivt att stanna hos oss och gå tillbaka till sitt gamla jobb – att få barn att le, säger Tanja Munzig, taleskvinna för akvariet i Oberhausen där Paul bor.

Bland annat har DN.se hört av sig till akvariet med en förfrågan om oraklet möjligen skulle kunna förutsäga hur det går i det svenska valet i september. Vänligt men bestämt fick vi veta att det kunde han inte. ”Paul gör inga politiska förutsägelser” sa Anna Pothmann på Sealife Oberhausen.

Helt i lugn och ro lär bläckfisken dock inte få tillbringa ålderdomen. Paul har blivit en publiksuccé och hundratals åskådare fanns på plats när hans pokal på måndagen sänktes ner i vattnet hos honom.

– Nu vill Paul säga hej då till hela världen. Han njöt verkligen av mediebevakningen, men nu återgår han till sitt gamla jobb, säger skötaren Daniel Fey.

– Vi måste komma ihåg att han är rätt gammal nu, 2,5 år är mycket för en bläckfisk.

Många har varit skeptiska till om Paul verkligen har övernaturliga krafter. Genom att välja mat ur en burk har Paul gjort sitt val och man har påpekat att olika slags mat i de olika burkarna kan ligga till grund för hans förmåga. I så fall skulle alltså någon i staben kring bläckfisken istället ha tippat rätt på åtta av åtta matcher, också det en bedrift.

En annan teori man har haft är att Paul dras till olika färger, i Spaniens fall gul. Lagens flaggor har prytt de burkar som Paul har haft att välja mellan.

– Bläckfiskar är färgblinda, så färgen är irrelevant för Paul, säger Dr Mark Norman som forskar om bläckfiskar, till ABC News.

Han påpekar att han själv är en ”Paul-skeptiker” men säger att man inte ska underskatta djuren.

– De är smarta med stora hjärnor. Jag vet inte om Paul är synsk eller inte, men bläckfiskar gör fantastiska saker för att vara blötdjur så vem vet? säger han.

Han berättar att bläckfiskar kan skilja ut enskilda individer i en grupp, valet av lag skulle alltså kunna vara medvetet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Rangers nära konkurs

Krävs på 525 skattemiljoner. Hamnar fotbollsklubben under förvaltning förlorar den tio poäng. Ligasegern är då mer eller mindre klar för Celtics.

Foto: Themba Hadebe / AP Joshua Titima, tv, och Chisamba Lungu hyllar sina döda landslagskamrater.

Tusentals firade på kyrkogården

”De startade kampen.” Zambias seger i de afrikanska mästerskapet tillägnades landslaget från 1993, som kraschade på väg till en match i Gabon.

Foto: Jon Super / AP

Inga straff efter ”Suarez-gate”

Premier League. Engelska fotbollförbundet kommer inte att bestraffa varken Liverpool eller Manchester U efter handskakningsincidenten.

Suarez ber om ursäkt. ”Jag svek Liverpool.”

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix De drabbade flygbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Foto: AP

Obama: Högre skatt för landets rikaste

Regeringens budgetförslag. Budgeten, som förkastades av republikanerna, innehåller även mer pengar till jobbsatsningar och väggbyggen.

Rangers nära konkurs

Krävs på 525 skattemiljoner. Hamnar fotbollsklubben under förvaltning förlorar den tio poäng. Ligasegern är då mer eller mindre klar för Celtics.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Foto: Scanpix

”Två droppar kan döda en människa”

Breivik berättar om sina planer för polisen. Massmördaren Anders Behring Breivik tänkte fylla kulorna med rent nikotin – men han ändrade sig.

Breivik ska tvångsundersökas. Expertis ska granska hans tillstånd.

Breivik i rätten. Anhöriga hånskrattade åt honom.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.