Men viktigast av dem alla, den ende spelaren med internationell stjärnkvalité, den som kan vara skillnaden mellan succé och fiasko, är Steve Pienaar.
Ett första smakprov får vi på fredagseftermiddagen, då Sydafrika möter Mexiko i VM-premiären, inför nära 95.000 åskådare i nybyggda arenan Soccer City i Soweto.
Den 28-årige offensive mittfältaren från engelska Everton är högvilt på transfermarknaden redan innan VM startat.
Tottenhams manager Harry Redknapp har sydafrikanen högst upp på listan när det handlar om att stärka upp Spurs inför höstens spel i Champions League. Redknapp kommer dessutom att följa Pienaar på plats i Sydafrika, som utsänd expertkommentator för brittiska BBC.
Pienaar har ett år kvar på kontraktet med Everton, och det troliga är därför att Everton väljer att ”casha in”, och att Tottenham blir nästa klubbadress.
Enligt tyska Transfermarkt har Pienaar ett marknadsvärde som motsvarar en tredjedel av hela Sydafrikas 23-mannatrupp. Och tar man spelare för spelare, från de lägst värdera och uppåt, skulle man behöva sälja sjutton man för att komma upp i samma summa som en försäljning av Pienaar skulle inbringa. Bland dem mittfältaren Lance Davids och anfallaren Siyabonga Nimvethe, båda med förflutet i Djurgården.
Att Davids och Nomvethe finns med i truppen är knappast något styrkebesked från Sydafrikas sida, utan fokuserar ytterligare på den betydelse nyckelspelare som Steven Pienaar har för att värdnationen ska kunna göra ett hyfsat mästerskap.
Pienaar är från kåkstaden Westbury i Johannesburg, där han växte upp med mamma och tre syskon. Hans talang var tidigt tydlig, Redan som 17-åring kontrakterades han av holländska Ajax, som placerade honom i farmarklubben Ajax Cape Town, i Kapstaden 140 mil från Westbury.
Här slipades han av holländske tränaren Leo Van Veen, och Pienaar säger att det här var den kanske viktigaste perioden in hans karriär.
– Jag fick lära mig att inte bara underhålla publiken, utan också spela för laget.
Pienaar låg snabbt rätt på utvecklingskurvan, och flyttade till Amsterdam två år senare. I Ajax tog han ”examen” som spelare. Och listan på lagkamrater som han konkurrerade med, om en plats i startelvan, är imponerande.
Där fanns Zlatan Ibrahimovic, Klaas Jan Huntelaar, Wesley Sneijder, Rafael Van Der Vaart, Nigel De Jong, Johnny Heitinga, Ryan Babel, Christian Chivu, Andy Van Der Meyde, Thomas Vermaelen, Maxwell, Wesley Sonck, med flera.
Även Markus Rosenberg och Rasmus Lindgren har spelat ihop med Pienaar i Ajax.
2006, efter fem säsonger i Holland, köptes han loss av Borussia Dortmund, som ersättare för Tomas Rosicky. Tiden i Tyskland blev plågsam, han accepterades aldrig av de andra i laget, och såldes vidare till Everton efter en säsong, prislappen löd på drygt 26 miljoner kronor.
I Everton hittade han rytmen igen, och utsågs till Player of the Year den gångna säsongen. Harry Redknapp lär få vara beredd att lägga upp minst 80 miljoner kronor för att köpa loss sydafrikanen från kontraktet.
I landslaget har han precis nått 50 landskamper, sedan debuten 2002, då han också deltog i VM-slutspelet i Japan/Sydkorea.