Fotboll klubblag internationellt

Publiken sviker Bajen i Europa

Publicerad 2007-09-20 00:00

Joao Pinto (höger), Bragaspelare med gott om landslagsmeriter.

Estela Silva/EPA Joao Pinto (höger), Bragaspelare med gott om landslagsmeriter.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Hammarby - ett publiklag? Inte när det kommer till internationella cupmatcher. Av de fem svenska lag som spelar i Europa i år har Bajen sämst publiksnitt hittills. - Det är olyckligt, säger tränaren Tony Gustavsson.

Matchen mot Braga ser ut att bli ännu ett publikfiasko. Ett dygn före avspark var bara 3.200 biljetter sålda.

Hammarbys resultat i Intertotocupen och Uefacupkvalet har varit succéartade säsongen 2007. Men det är inte många som följt framgångarna på plats. Till och med Häcken, som mött KR Reykjavik och Dunfermline på ödsliga Ullevi, kan visa upp ett bättre hemmasnitt för internationella matcher än Hammarby.

- Det är konstigt att inte fler tar chansen att gå och se sådana här matcher, både åskådare och folk från media. Efter bortamatchen mot Fredrikstad blev jag intervjuad av en enda svensk journalist, och då var vi ändå i vårt grannland Norge. Ett större intresse från media skulle hjälpa till att öka intresset bland publiken, säger Gustavsson.

Matcherna mot Klaksvik, Cork, Utrecht och Fredrikstad har - trots låga biljettpriser - i snitt lockat 4.141 åskådare. Bajens hemmasnitt i allsvenskan är 14.221 - en skillnad på över 10.000 åskådare.

Braga med mittfältsstjärnan João Pinto i spetsen är ett bra lag som konkurrerar på övre halvan av den portugisiska ligan. De som kommer till Råsunda på torsdag kväll kommer att få se ett Hammarby som går in för att bestämma tempot mot det 4-3-3-spelande motståndarlaget.

- Det lag som dikterar tempot är ofta det som vinner matcherna. Det lag som kanske är bäst i världen på det är Chelsea, de kan höja tempot blixtsnabbt och bara ösa på under en tiominutersperiod, säger Gustavsson.
- I vårt lag är Lolo Chanko en av nycklarna vad det gäller att variera spelet och värdera lägena.

Hammarby, som hellre börjat borta, suktar efter en seger i hemmamatchen. Men inte så hett att man tummar på säkerheten bakåt.

- 0-0 är okej. Vi tog oss vidare mot Utrecht med 0-0 här, det är ack så viktigt att hålla nollan hemma, säger Tony Gustavsson.

De lag som vinner dubbelmötena i Uefacupens första omgång tar sig till höstens gruppspel.

- För mig vore det en dröm att komma dit, få möta lag som Bayern München och visa upp sig. Vi har klarat av de svåra matcherna mot Utrecht och Fredrikstad, nu har vi bara en liten bit kvar, säger anfallaren Paulinho och måttar någon centimeter mellan tummen och pekfingret.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Scanpix

”Tre Kronor måste göra fler skitmål”

Tre Kronor har fått ett perfekt avstamp inför VM på hemmaplan. Men DN:s Sven Gustavsson efterlyser fler snipers i det svenska laget. NHL-lotteriet styr.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Slog Finland – vann hemmaturneringen

Oddset hockey games. Tre Kronor besegrade Finland i finalen av Globenturneringen med 3–1 (0–0, 1–0, 2–1) på söndagen.

Foto: Jon Super / AP

Luis Suarez ber om ursäkt

”Jag svek klubben.” Liverpools Luis Suarez vägrade att hälsa på Manchester Uniteds Patrice Evra. Nu ber anfallaren om ursäkt.

Dalglish ångrar sig. Tar tillbaka det han sade till Sky Sports.

Man United säger tack. Klubben accepterar Liverpools ursäkt.

Mer från förstasidan

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.

Webb-TV

Räddades ur en lavin

Nio personer dog i snömassorna men räddningsmanskapet lyckades rädda en liten flicka som fastnat under snön. 15 hus begravdes i Kosovo.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.