Fotboll allsvenskan herr

Publikskandal på Stockholms stadion

Publicerad 2009-09-14 20:28

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Skandalscener utspelade sig med kvarten kvar av Djurgårdens match mot Malmö. Publiken kastade in föremål, några åskådare tog sig in på planen och domare Michael Lerjéus valde att tillfälligt bryta matchen, som slutade med ännu en förlust för Djurgården.

Efter ett möte mellan Djurgården, Malmö FF, polisen, domarna och representanter för Stadion återupptogs matchen. Men eftersmaken är bitter. Nu väntar böter för Djurgården, böter som det enligt Djurgårdens informationschef Jonas Riedel ryktas om att supportrarna själva ska samla ihop till.

I och med förlusten missade Djurgården chansen att haka på Hammarby i bottenstriden. Och problemen att göra mål kvarstår. Djurgården hade utnyttjat landslagsuppehållet till att gnugga anfallsspel. Och att döma av inledningen av matchen hade träningen gett resultat. Djurgården öppnade klart bäst. Laget spelade snabbt, variationsrikt och aggressivt. Det fanns självförtroende och en beslutsamhet att göra något åt det utsatta tabelläget. Malmö fick mest jaga boll.

Redan i tredje minuten tvingade Christer Youssef Malömålvakten Johan Dahlin till en kvalificerad räddning, minuten senare prickade Sebastian Rajalakso ribban.

Det var också Rajalakso som låg bakom Djurgårdens ledningsmål när han drev upp längs högerkanten, spelade in till Mikael Dahlberg som behärskat lade tillbaka bollen till Youssef som inte gjorde något misstag.

Men intensiteten avtog. Malmö kom mer och mer in i matchen, men likväl var det överraskande när Malmös Edward Ofere kunde kvittera sedan Pa Dembo Tourray kraftigt missbedömt ett inlägg. Samma Ofere avgjorde också matchen i 57:e minuten sedan han alltför lätt fått komma igenom Djurgårdens mittförsvar.

I andra halvlek lyste Djurgårdens kreativitet med sin frånvaro. Det blev långbollar och kamp på mittfältet. Det blev stressat och osäkert.

Och även om Djurgårdsspelet stundtals var kreativt kvarstår faktum att laget har svårt att göra mål. Djurgården har fortfarande gjort minst mål i årets allsvenska, och kan fortfarande bli det lag som får sämst målsnitt i allsvenskans historia.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Adam Ihse / Scanpix

Lindgren var bäst på Ullevi

Speedway. Fredrik Lindgren vann för första gången en VM-deltävling. ”Det är en euforisk känsla”, sade han efter segern. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 11 7 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 6 0 tweets 6 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

DN:s Hanna Fahl på plats i Baku: ”Historisk tävling på flera sätt.” 59 8 tweets 51 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 140 9 tweets 131 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 20 7 tweets 13 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 95 24 tweets 71 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan