Fotboll allsvenskan dam

Spelare anmäld för kontraktsbrott

Uppdaterad 2010-09-02 10:38. Publicerad 2010-09-02 10:37

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sunnanås allsvenska mittfältare Matilda Forslund tyckte att hon fick för lite speltid. Hon hittade en ny klubb i Spanien, Levante, och skickade ett e-mail till Sunnanå där hon ville säga upp kontraktet. Men Sunnanå godkänner inte kontraktsuppsägningen och anmäler nu Forslund till fotbollsförbundets disciplinnämnd.

- Vi anser att det här är ett kontraktsbrott och ska därför anmäla det till disciplinnämnden. Det är så sorgligt, säger Sunnanås Sören Gustafsson till Norran.

Sunnanå har en tunn trupp och vill inte bli av med Forslund.

- Hon är en viktig spelare. Alla spelare i truppen är viktiga i den situation vi befinner oss. Hade hon sagt att hon ville lämna så kanske vi hade kunnat lösa det genom dialog. Men nu har det inte varit någon dialog.

20-åringen har i år spelat 14 allsvenska matcher varav sju från start.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från fotboll

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Foto: AP

Armstrong gör comeback –igen

Kom tvåa i thriatlon-tävling i Panama. Nu satsar den sjufaldige Tour de France-vinnaren på VM i thriatlon i oktober.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Rangers nära konkurs

Krävs på 525 skattemiljoner. Hamnar fotbollsklubben under förvaltning förlorar den tio poäng. Ligasegern är då mer eller mindre klar för Celtics.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.