Fotboll allsvenskan herr

Supportrarna: Fel att avbryta matchen

Publicerad 2013-04-09 12:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det var fel att avbryta matchen mellan Djurgården och Mjällby, anser ordföranden för Djurgårdens supporterklubb. Något beslut om i fall matchen kommer återupptas är ännu inte klart.

– Det är fördjävligt att man bryter matchen. Det rör sig om en handfull idioter som förstör för alla andra. Genom att avbryta matchen så legitimerar man den här typen av beteende. Man ger makt åt de här människorna, säger Dan Blomberg, ordförande för Djurgårdens supporterklubb Järnkaminerna.

Djurgårdens hemmapremiär på Stockholms stadion blev inte alls den fest många hade hoppats på. Matchen fick avbrytas i samband med att föremål kastades in på plan från djurgårdsklacken efter att Mjällby tagit ledningen i 37:e minuten.

Just nu pågår en utredning på Svenska fotbollsförbundet om vad som kommer hända med matchen. Men om det var rätt av domaren att blåsa av vill man inte uttala sig om.

– Vi har ingen åsikt om detta. Tillsammans med polisen och säkerhetsansvariga valde domaren att avbryta, och i slutändan är det domaren som tar det beslutet, säger Andreas Göransson på Svenska fotbollsförbundets disciplinnämnd.

Än så länge finns det inget datum på när ett beslut från förbundet kommer att vara klart. Enligt Göransson kommer samtliga parter få en chans att yttra sig innan man bestämmer om något av lagen tilldöms seger, om matchen ska spelas om eller den ska återupptas.

– Vi ser att det ska vara klart så snart som möjligt. I och med att matchen inte spelades färdigt kommer det inte att dröja allt för länge.

Enligt Aftonbladet grep polisen på tisdagen två personer kopplade till händelsen.

 

Tipsa via e-post

Mer från fotboll

Barcelona slog ut Ibrahimovics PSG

Champions League. Barcelona vidare till semifinal efter 1–1 mot PSG. Men Zlatan Ibrahimovic var stolt över lagets insats.

Minut för minut. DN direktrapporterade hela matchen.

4–0 totalt. Bayern München slog ut Juventus.

Foto: Jessica Gow / Scanpix

”Blev bättre av barnet”

Tar bort pressen. Simhopparen Anna Lindberg är en av många idrottare som kommit tillbaka på hög nivå efter att ha fött barn.

Foto: Scanpix

Skyttekungen vill skippa Tre Kronor

Ishockey-VM. Elitseriens skyttekung vill åka till NHL på en gång. Men hockeyförbundet kommer troligen att säga nej. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Webb-TV

”Vi har unik chans”

Stärkta av 2–2 i Paris åker Paris Saint-Germain till Barcelona för att försöka vinna. ”Vi har en unik chans”, säger Maxwell. Champions League.

Messi på bänken. Fàbregas får spela från start.

Juventus–Bayern München. Tyska favoriter efter seger hemma.

Messi från start eller inte. Såg bra ut på träningen.

Foto: AFP

”Inte fotboll utan rasism”

Efter 3–2-förlusten. ”Det här är inte fotboll, utan rasism”, skriver Malagas ägare shejk Abdullah Al Thani på twitter och kräver en utredning.

Mer från förstasidan

Barcelona slog ut Ibrahimovics PSG

Champions League. Barcelona vidare till semifinal efter 1–1 mot PSG. Men Zlatan Ibrahimovic var stolt över lagets insats.

Minut för minut. DN direktrapporterade hela matchen.

4–0 totalt. Bayern München slog ut Juventus.

Brandmän tagna som gisslan

Åkte till huset efter nödsamtal. En beväpnad man tog fem brandmän som gisslan i en stad i Georgia i USA. En har släppts.

Dotterlös efter domarmiss

Sambon ville adoptera. Ett misstag i Gävle tingsrätt gjorde att en kvinna förlorade moderskapet över sin dotter. Nu får domaren skarp kritik av JK. 16 3 tweets 13 rekommendationer

DN Allsvenskan

Specialbilaga. Filmer, analyser, reportage och spel.

Sportåret 2013

Månad för månad. 2013 blir ett späckat sportår med flera stora mästerskap i Sverige.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Löfven hånar regeringen

Veckans löp. Korvgrillning och mer från S-kongressen.

Tiggarnas vardag

Läs artiklarna här. I flera reportage granskar DN hur tiggarna har det i Stockholm.

Bästa Beatrice Ask

Läs Khemiris brev. ”Jag vill att vi byter skinn”.