VALLETTA. .
Det kreativa anfallsspelet från Budapest försvann på fyra dagar.
Sverige vann visserligen mot Malta, men det svenska laget var riktigt dåligt.
–Det här var en riktig skitmatch, säger Anders Svensson efter 1–0-segern.
–Men som tur väl var fick vi tre poäng.
För bara fyra dagar sedan var det klang och jubel bland de svenska fotbollsfansen. Zlatan Ibrahimovic 2–1-mål i slutsekunden mot Budapest gav Sverige nytt hopp om att ta sig till VM i Sydafrika nästa sommar.
Mot Malta skulle de öka det hoppet genom att ösa in mål för att förbättra sin målskillnad, och var det en sak som de svenska spelarna och förbundskapten Lars Lagerbäck var helt överens om dagarna före matchen mot Malta var det att de inte skulle göra om misstagen från mötet med Malta i juni på Ullevi.
Den gången tog det en halvlek innan svenskarna vaknade till liv och kunde avgöra matchen.
I Valletta skulle det se helt annorlunda ut. Svenskarna skulle ta tag i matchen direkt.
Men när orden skulle bli till handling på onsdagskvällen gick det inte alls.
– Jag vet inte om avslutningen på lördagens match kanske satt kvar mentalt i huvudet, funderar Anders Svensson.
Det svenska laget spelade långt under sin kapacitet på Ta’Qali stadion i Valletta.
Och den här gången i både första och andra halvlek.
Snacket om att ta tag i spelet verkade ingen av de svenska spelarna riktigt ha förstått innebörden av. Ingen klev fram och visade vägen.
– Vi hade otroligt svår att få någon fart på bollen. Vi hade svårt att få fast den, hade inga bra andrabollar och ingen riktigt precision, säger Anders Svensson och skakar på huvudet.
Tempot var stundtals pinsamt lågt, passningskvalitén ojämn och de individuella misstagen flera.
För varje minut som gick av den andra halvleken utan svenskt mål började hemmapubliken hoppas att det omöjliga skulle bli möjligt. Att deras Malta skulle ta poäng mot Sverige, och i samma takt som den svenska stora klacken på plats på Ta´Qali tystnade ökade ljudvolymen från hemmafansen.
Men när Anders Svensson gick ut och Marcus Berg kom in i slutet av matchen kom till slut det efterlängtade målet.
– Det var otroligt skönt att se bollen gå in. Jag skiter egentligen i hur matchen såg ut. Det kommer jag ändå inte att komma ihåg sedan. Det enda som räknas är att vi tog tre poäng, säger Anders Svensson utan den där riktiga segerglädjen i rösten.
– När vi samlades i förra veckan sa vi att vi skulle vinna två matcher. Nu har vi gjort det, men det här var en riktigt jävla tråkig match, fortsätter han innan han går mot den väntade spelarbussen.