Fotbolls-VM i Sydafrika har fått ett bombhot riktat mot sig. En algerisk terrorgrupp med kopplingar till al-Qaida uttalade sig en nättidning att man tänker spränga en bomb under matchen England – USA den 12 juni.
Gruppen sade att de planerar att använda en form av omätbara explosiva ämnen som kommer att kunna kringgå säkerhetskontrollerna. I artikeln hänvisas till en "explosion som orsakar hundratals dödsfall", det skriver den engelska tidningen Daily mail.
Nyheten kommer två dagar efter att det amerikanska nyhetsprogrammet CBS News publicerat ett inslag om en Nordafrikansk terrorgrupp, knutna till al-Qaida, som siktar in sig på att slå till under fotbolls-VM. I rapporten nämns matchen mellan England och USA men också andra lag som Italien, Frankrike och Tyskland nämns, det skriver Bloomberg.com.
Mer än 2,2 miljoner biljetter har redan sålts till det månadslånga arrangemanget. Internationella fotbollsförbundet, FIFA, vill inte officiellt kommentera hotet men representanter har meddelat att både den sydafrikanska polisen och inrikesdepartementet är medvetna om hotet.
Arrangörerna har nu höjt säkerhetsberedskapen och en omedelbar översyn av säkerheten ska göras. Interpol kommer att finnas på plats under hela fotbolls-VM, meddelade den sydafrikanska polisen under torsdagen.
Tidigare i år dödades tre spelare från Togos fotbollslandslag och flera skadades när lagets spelarbuss anfölls på väg till en match i Angola i afrikanska mästerskapen. En grupp som kallar sig ”Front for the Liberation of the Enclave of Cabinda”, och som inte har några kända kopplingar till al-Qaida, tog sedan på sig ansvaret.