Fotboll England

Tottenhams hemmapremiär flyttas

Publicerad 2011-08-11 12:40

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tottenham har varit ett av de hårdast drabbade områdena i kravallernas London. På torsdagen kom också konsekvensen: Ligapremiären mellan Tottenham och Everton skjuts upp..

Beskedet var inte oväntat utan något som diskuterats under en längre tid.

– Efter samtal med berörda myndigheter har det nu bekräftats att matchen ställs in på grund av säkerhetsaspekterna kring High Road och möjligheten att nå arenan, skriver Tottenham på sin hemsida.

Däremot spelas övriga nio matcher som ingår i lördagens premiäromgång, bland annat möter Londonklubben Fulham Aston Villa på hemmaplan och Jonas Olssons West Bromwich tar emot Manchester United..

Sedan tidigare var det beslutat att matcherna i de lägre divisionerna ska spelas. Men det uppskjutna mötet mellan Tottenham och Everton är långt ifrån det enda exemplet på hur idrotten påverkats av kravallerna och det kaos som pågått de senaste dagarna i stora delar av England.

Träningslandskampen mellan England och Holland fick tidigare i veckan ställas in, liksom en rad ligacupmatcher när mer än 1.000 personer har gripits och delar av bland annat London har förvandlats till en krigszon.

Chelseas lagkapten, John Terry, är en av många idrottare som beklagat oroligheterna.

– Alla spelare över hela Premier league har bett om lugn på Londons gator och hoppas att vi kan nå det, sade han.

När mötet mellan Tottenham och Everton ska spelas är oklart.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Laurent Cipriani / AP

Källström inte till salu

”För lite pengar.” Ryska storklubben Rubin Kazan vill köpa Kim Källström. Men Lyon säger nej, tills vidare.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Ingen nåd för Ibrahimovic

Seria A. Zlatan Ibrahimovics tre matcher långa avstängning står fast. Han missar därmed seriefinalen mot Juventus på lördag.

Foto: Petr David Josek) / AP

Magproblem för Northug

Inför Vasaloppet. Norrmannen avbröt ett träningsläger i Italien och flög hem efter några dagars problem. Han ska läkarundersökas.

Foto: Jonas Lindkvist Rolf-Göran Bengtsson med Ninja La Silla och Casall La Silla.

Bengtssons två ögonstenar

Tävlingarna i Göteborg. Rolf-Göran Bengtsson berättar om sina två hästar; Ninja La Silla och Casall La Silla. En av dem blir OS-häst.

Började som mekaniker. Rolf-Göran Bengtssons långa väg till succé.

Foto: Jonathan Nackstrand / AFP

Storstjärnor i Globen i kväll

Friidrottsgala. Dayron Robles och Liu Xiang är två häckstjärnor i storform. Liu Xiang är i år bara elva hundradelar från världsrekordet.

Isinbajeva orolig: Angelica Bengtsson för ung för skador.

400 meter. Moa Hjelmer vill pressa sitt personliga rekord på 53,02.

Mer från förstasidan

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Petr David Josek) / AP

Magproblem för Northug

Inför Vasaloppet. Norrmannen avbröt ett träningsläger i Italien och flög hem efter några dagars problem. Han ska läkarundersökas.

Rakning av katt polisanmäld

Bortsprungen katt kom hem hårlös. Nu har matte, en kvinna från Hylte, polisanmält djurplågeriet.

Foto: Alamy

Fick vänta ett år på cancerbehandling

Kvinna fick besked om bröstcancer. Sedan tog det ett år till att hon remitterades vidare. Onödigt lidande, konstaterar Socialstyrelsen.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.