Fotbolls-VM 2010 Slutspelet

Tuffaste VM-finalen någonsin

Uppdaterad 2010-07-11 23:20. Publicerad 2010-07-11 23:18

Foto: Doug Pensinger / Getty Images Heitinga ser rött.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bara fyra spelare hade blivit utvisade i en VM-final genom historien. Redan efter en halvtimme mellan Holland och Spanien kunde det varit lika många till. Bara John Heitinga fick lämna planen i förtid.

Det var en lika jämn som tuff finalmatch på Soccer city stadium i Johannesburg. 14 gula kort och ett rött är det värsta kortviftandet i historien, men det kunde ha varit betydligt värre.

Holland kunde med en lite mindre överseende domare ha fått spela med åtta utespelare redan efter 30 minuters spel.

Nigel de Jong satte dobbarna i bröstet på Xabi Alonso och klarade sig undan med ett gult kort, något även tuffingen Mark von Bommel ska vara nöjd med efter en solklar kapning av Andres Iniesta strax innan.

När domaren Howard Webb får se reprisbilderna lär han ångra sitt kortval.

Han fick ta fram det gula kortet tre gånger till i den första halvleken, efter att såväl Carles Puyol, Robin van Persie som Sergio Ramos gått in rejält mycket för hårt i närkamperna.

VM-finalerna brukar vara tuffa, bara två finaler genom tiderna har haft färre än fyra varnade spelare.

Howard Webb fick flera gånger samla spelarna i samband med hörnor och frisparkar och berättade, med tydligt kroppsspråk, att blir det fler armbågar i luften så skulle spelarna få se resten av finalen på tv:n i omklädningsrummet.

I andra halvleken fick Giovanni von Bronckhorst, John Heitinga, Joan Capdevilla och Arjen Robben se det gula kortet, vilket gör att det sammanlagt blev nio varningar på de 90 minuterna — flest i VM-historien.

När sedan Heitinga fick sin andra varning under förlängningen fick han lämna planen, och så lyckades även holländarna dra på sig två nya kort strax därefter.

Fulast VM-final dittills var den 1990 mellan Västtyskland och Argentina där det blev fem gula och två röda kort.

2010 års final blev tuffare än så. Fast det kunde, som sagt, blivit ännu värre.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från fotboll

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Foto: AP

Armstrong gör comeback –igen

Kom tvåa i thriatlon-tävling i Panama. Nu satsar den sjufaldige Tour de France-vinnaren på VM i thriatlon i oktober.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Rangers nära konkurs

Krävs på 525 skattemiljoner. Hamnar fotbollsklubben under förvaltning förlorar den tio poäng. Ligasegern är då mer eller mindre klar för Celtics.

Mer från förstasidan

Brand i butik mitt i centrala Rinkeby

Räddningstjänsten försöker hindra spridning. En kraftig brand har på tisdagsmorgonen rasat i en klädbutik i Rinkeby centrum.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.