Två gånger Denni Avdic bäddade för Elfsborgs seger med 3–1 (2–1) över Djurgården.
Den långe boråsaren gick till väders efter drygt en kvart och nickade in Johan Karlssons precisa inlägg och det betydde 1–1.
Djurgården, som kom till Borås arena med offensiva ambitioner, hade fått en drömöppning och straff redan i fjärde minuten. Johan Oremo på vild flykt i högra straffområdeshörnan fastnade på målvakten Ante Covic utsträckta arm och ben och föll.
Domarens tolkning var tveklös och Oremo slog själv in straffen.
Men Denni Avdic ville mer.
I förra matchen, Elfsborgs förlustmatch mot Helsingborg, byttes han in och gjorde boråsarnas enda mål.
Nu, när James Keene vårdade en stukad vrist, satte tränaren Magnus Haglund in Avdic på topp direkt framför Elfsborgs bollskickliga femmannamittfältet och det blev succé.
Hans andra mål för kvällen kom i 38:e minuten.
Den här gången var det Emir Bajrami som från andra kanten, den vänstra, som slog ett knorrat inlägg som Avdic tryckte in.
Martin Ericsson fastställde sedan 3–1.
Djurgårdens målvakt Pa Dembo Touray skadade vänsterlåret och fick utgå redan i 18:e minuten.