Den landslagsmeriterade tyske fotbollsmålvakten Robert Enke avled i en tågolycka på tisdagskvällen. Enligt lokal polis pekar de första indikationerna på självmord, något som också bekräftas av hans vän och rådgivare Jörg Neblung.
Enke blev påkörd av ett regionaltåg i en järnvägskorsning nära Hannover.
I ett uttalande sade Tysklands fotbollsförbund att det tyska landslaget är i chock. Förbundskapten Joachim Löw och landslagets manager Oliver Bierhoff sade: "Vi är alla i chock, vi är mållösa."
Enke, som vaktat målet i bland annat Barcelona, Fenerbahce och Teneriffa, gjorde åtta landskamper och spelade den här säsongen i Hannover i Bundesliga.
Han var uttagen till Tysklands VM-kvalmatch mot Azerbajdzjan i början av september, men hoppade av två dagar före matchen. Han led av en tarmsjukdom, men var tillbaka i träning i oktober.
Enke sågs som efterträdare till Jens Lehmann i det tyska landslagsmålet. Sjukdomen i höstas gjorde dock att han fick konkurrens av Rene Adler. Löw hade dock gett tecken på att Enke hade chansen på en plats i startelvan i VM i Sydafrika nästa år.
Han spelade match så sent som i söndags, då han stod i målet då Hannover spelade 2-2 mot Hamburg i ett ligamöte.
Robert Enke blev 32 år. Han efterlämnar hustru och en dotter på åtta månader som adopterades i våras, tre år efter att parets tvååriga dotter avlidit i en hjärtsjukdom.