VM i Kina 2007

Tyskland tog finalplatsen

Publicerad 2007-09-26 15:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den tyska fotbollsmaskinen går inte att stoppa. Norge gjorde ett tappert försök men Tyskland vann semifinalen i dam-VM med 3–0 (1–0) och får på söndag chansen att försvara sin VM-titel från 2003.

Tyskland kom till spel med ett enormt självförtroende. Inte ett enda insläppt mål och 16 gjorda inför semifinalen var bevis nog för att Tyskland skulle vara favorit mot Norge, Nordens sista hopp i VM-turneringen.

Norskorna, som slog ut värdnationen Kina i kvartsfinalen, lät sig inte alls imponeras av tyskornas framfart. Det var Norge som inledde piggast och skapade en hel del chanser.

Men efter 42 minuter kom kall­duschen.

Ett inspel från vänsterkanten bröstades i eget mål av Tine Rönning. Ett psykologiskt mål som Norge aldrig riktigt hämtade sig ifrån.

I andra halvlek visade Tyskland klass. Norge skapade visserligen ett par lägen som Nadine Angerer avvärjde men det var Tyskland som var vassast och gjorde målen. Efter 72 minuter slog Kerstin Stegemann in 20. Bollen studsade på ett ben och i en båge över Bente Nordby, via bortre stolpen letade bollen sig in i mål.

Vid 30-målet slarvade Siri Nordby i hemspelet, Martina Müller snodde bollen och rullade in Tysklands 19:e mål på fem matcher.

Det är lätt att säga att Tysklands tre mål var av det turliga slaget. Men så är det inte. Tur förtjänar man och det gjorde verkligen Tyskland. Lagets stjärna Birgit Prinz har en styrka och kraft i sitt spel som man sällan ser inom damfotbollen och faktum är att Tyskland är minst lika bra bakåt som framåt.

Vilket lag som Tyskland får möta i söndagens final i Shanghai avgörs när Brasilien möter USA på torsdagen. USA, som har 51 landskamper i rad utan förlust, bär favoritskapet men Brasilien är ute efter sin första VM-titel på damsidan.

Nu handlar det också om en stjärnparad där Kristine Lilly, Heather OReilly och Abby Wambach kommer att få en match av Marta och Cristiane, Brasiliens mest sevärda artister.

Vinner Brasilien blir det tre spelare från allsvenskan i VM-finalen. Djurgårdens Ariane Hingst har redan säkrat en biljett till festen. Under torsdagen kan det vara Umeåspelarna Martas och Elaines tur.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: AP

Världsmästaren varnar för uppror

”Folk har inget att förlora.” Den politiskt engagerade boxaren Vitalij Klitsjko varnar för ett uppror likt det i Syrien i sitt hemland Ukraina.

Foto: AFP

Mattsson till semi som etta

Snowboard-VM. Niklas Matsson har hittat stilen i slopestylebanan i Olso. Han vann sitt kvartsfinalheat med god marginal.

Foto: Scanpix Stina Segerström.

Segerström tillbaka

Rutinerat lag till Algarve cup. Stina Segerström är tillbaka i landslaget efter skadan. Siktet är inställt på OS.

Foto: Scanpix

Mellberg knockad av sin egen målvakt

Kvar på sjukhus för observation. Olympiakos målvakt knockade den svenske landslagsbacken som tuppade av i Europa League-matchen mot Kazan.

Mer från förstasidan

Foto: AP Protest i Aten och Luxemburgs premiärminister Jean-Claude Juncker.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Luxemburgs premiäminister Juncker, som skulle lett mötet, uttalar sig skarpt.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Ausonius vill ha tidsbestämt

Försöker igen. John Ausonius, även känd som lasermannen, ansöker nu om att få sitt livstidsstraff tidsbegränsat.

Foto: Scanpix

Skrev kränkande om Lööf på Twitter

Man i 50-årsåldern får böta. Mannen ofredade C:s partiordförande genom att skriva inlägg med könsord och sexuella förslag.

Foto: AP

Apple lovar bättre villkor

Efter hård kritik. Trots en serie självmord på en fabrik i Kina så är det först nu som Apple ser över arbetsförhållandena.

Foto: Lars Pehrson / Scanpix Lykke Li kammade hem två Grammisar.

Lykke Li stor Grammisvinnare

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Årets vinnare.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.