Fotboll Europa League

Valencia vidare trots straffmiss

Publicerad 2009-12-17 21:12

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

David Villa drog en straff strax utanför målet, men revanscherade med ett mål på tilläggstid och säkrade en 2—1-seger för Valencia mot Genoa i sista gruppmatchen i Europa league.

Det spanska laget vann därmed gruppen. Däremot är det slutspelat för Genoa, eftersom franska Lille samtidigt tog en enkel seger, 3—1 mot Slavia Prag.

Anderlecht behövde en poäng mot Ajax för att vara på säkra sidan. Det blev tre. Efter drygt 20 minuter hade Romelu Lukaku gjort två mål för bortalaget och kort före halvtidsvilan ordnade Jonathan Legear ytterligare ett mål för den belgiska klubben. Anderlecht vann till slut matchen med 3—1 och därmed också gruppen före Ajax.

Marcus Berg fick förtroendet från start för Hamburg och hade flera bra chanser att göra mål. Men det blev förlust i sista gruppmatchen, borta mot Hapoel Tel Aviv med 0—1. Resultatet gör att israelerna vann gruppen, men även Hamburg var redan inför matchen klart för sextondelsfinal.

Även landslagsmålvakten Eddie Gustafssons Salzburg var redan klart. Det blev dessutom en ny seger, 1—0 borta mot likaså klara Villarreal, vilket innebär att det österrikiska laget gick igenom gruppspelet med sex raka segrar.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Laurent Cipriani / AP Kim Källström.

Lyon lever farligt

Champions League. Kim Källströms Lyon vann hemma mot Apoel, men bara med 1–0. Lättare gick det för Barcelona.

Foto: Adam Ihse / Scanpix Gustaf Wesslau blev grundlurad av Mika Pyörälä.

Dif ner på kvalplats

Femte raka. Det blev en blytung förlust för Djurgården mot Frölunda. Mika Pyöräläs drömmål sänkte stockholmarna.

HV vann efter straffar. AIK fixade en poäng efter sen kvittering.

Efterlängtad seger för Växjö. 4–1 mot topplaget Skellefteå.

Norrena räddade Linköping. Tog alla 37 Färjestadsskotten.

Ritola hjälte i hett derby. Avgjorde iskallt i förlängning.

Brynäs avgjorde på övertid. Tog viktiga poäng i toppstriden.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: AP

Världsmästaren varnar för uppror

”Folk har inget att förlora.” Den politiskt engagerade boxaren Vitalij Klitsjko varnar för ett uppror likt det i Syrien i sitt hemland Ukraina.

Foto: AFP

Mattsson till semi som etta

Snowboard-VM. Niklas Mattsson har hittat stilen i slopestylebanan i Olso. Han vann sitt kvartsfinalheat med god marginal.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.