Fotboll allsvenskan herr

"Vi hjälper gärna AIK"

Publicerad 2009-10-23 12:59

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kärleken till Solnaklubben sporrar två BP-profiler inför matchen mot IFK Göteborg. Han var ensam om att tippa AIK som svenska mästare. Vinner Brommapojkarna fredagskvällens match mot IFK Göteborg på Grimsta talar mycket för att Kim Bergstrand får rätt.

– Om vi kan hjälpa AIK är det bara en bonus, säger Berg­strand.

Det var på den allsvenska upptaktsträffen som tränarna fick frågan om vilket lag de trodde skulle vinna serien. De allra flesta tippade Elfsborg, och AIK:s Mikael Stahre menade att Boråsklubben skulle ”jogga” hem guldet.

Den ende som stack ut hakan var Brommapojkarnas tränare Kim Bergstrand. Utan att darra på rösten lanserade han AIK som mästare.

– Jag tyckte att AIK inte var så beroende av enskilda spelare, det var en av anledningarna till att jag tippade laget i topp, säger Berg­strand.

Nu får han själv möjligheten att se till att tipset går in.

– Men jag går inte omkring och funderar på hur vi ska hjälpa AIK. Matchen mot Göteborg är viktig för oss i BP också. Vi behöver poäng för att säkra kontraktet.

Bergstrand spelade själv i AIK 1986–1994 och har fortfarande kontakt med klubben.

– Jag har kompisar från AIK-tiden som jag har kontakt med. Annars pratar jag med Micke Stahre ibland. Vi brukar ringa varandra och stämma av saker och ting. Och jag spelar med veteranerna en gång om året.

BP-mittfältaren Gabriel Petrovic vandrade från pojklagen upp till AIK:s A-lag där han spelade 2003–2006. Han kan inte förneka sin kärlek till AIK.

– Det skulle vara jätteskönt att besegra Göteborg. Att vi hjälper AIK får man se som en liten bonus. Jag är ju uppväxt i AIK och har lirat där i 20 år, säger Petrovic.

Efter 3–0 mot Örebro är självförtroendet på topp.

– Vi har ofta spelat bra men inte satt våra chanser, menar Petrovic.

I slutet av maj förlorade BP med 4–0 borta mot IFK Göteborg. Siffrorna var inte riktigt rättvisa, det sprang iväg fort efter det att Pontus Wernbloom gjort 1–0 efter 58 minuter. Tio minuter före slutet rasade allt och Göteborg kunde göra tre mål inom loppet av tre minuter.

– Mot ett så bra lag måste försvarsspelet klaffa hela tiden, poängterar Kim Bergstrand. De har tappat några spelare sedan dess medan vi har fått tillbaka några, så det ser bra ut.

En poäng kan räcka för att säkra kontraktet.

– Hänger vi kvar är det godkänt, det har hela tiden varit målet, menar Bergstrand.
Gabriel Petrovic är fortfarande bra kompis med AIK-spelarna Martin Kayongo-Mutumba och Mikael Thorstensson.

– Vi spelade ihop i Väsby.

I Väsby hade
de också Mikael Stahre som tränare.

– Att Stahres jobb skulle ge resultat så fort är över förväntan, menar Petrovic som har en nyckelroll som bolluppsamlare och slitvarg på Brommapojkarnas mittfält.

Det finns massor av spelare i BP som har spelat i AIK, Djurgården och Hammarby. Men hur det ska gå för Djurgården och Hammarby är inte något spelarna kan påverka eftersom BP efter matchen mot IFK Göteborg möter Gais och Malmö FF.

Men de kan hjälpa AIK att vinna guldet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Rangers nära konkurs

Krävs på 525 skattemiljoner. Hamnar fotbollsklubben under förvaltning förlorar den tio poäng. Ligasegern är då mer eller mindre klar för Celtics.

Foto: Themba Hadebe / AP Joshua Titima, tv, och Chisamba Lungu hyllar sina döda landslagskamrater.

Tusentals firade på kyrkogården

”De startade kampen.” Zambias seger i de afrikanska mästerskapet tillägnades landslaget från 1993, som kraschade på väg till en match i Gabon.

Foto: Jon Super / AP

Inga straff efter ”Suarez-gate”

Premier League. Engelska fotbollförbundet kommer inte att bestraffa varken Liverpool eller Manchester U efter handskakningsincidenten.

Suarez ber om ursäkt. ”Jag svek Liverpool.”

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix De drabbade flygbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Foto: Scanpix

”Två droppar kan döda en människa”

Breivik berättar om sina planer för polisen. Massmördaren Anders Behring Breivik tänkte fylla kulorna med rent nikotin – men han ändrade sig.

Breivik ska tvångsundersökas. Expertis ska granska hans tillstånd.

Breivik i rätten. Anhöriga hånskrattade åt honom.

Älgolycka stänger riksväg 40

Personbil kolliderade med älg. En lastbil körde därefter in i bilen och fattade eld. Flera andra bilar blev sedan inblandade i krocken.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.