Gais skyttekung Wanderson do Carmo kommer inte att spela i allsvenskan 2010. Han har inlett diskussioner med utländska klubbar.
- Vi har inte mycket att välja på, vi behöver pengarna, säger Gais ordförande Christer Wallin till Eurosport.
Wanderson har gjort en kanonsäsong i Gais. Med 18 mål vann han tillsammans med IFK Göteborgs Tobias Hysén allsvenskans skytteliga. Med sina sju assist blev han dessutom poängbäst. Men nu verkar han vara förlorad för svensk fotboll.
Helst hade vi velat ha honom kvar, men det är fotbollens dilemma. Så är det ju i Sverige, vi sitter i samma sits allihop, säger Christer Wallin.
- Jag vet att många klubbar tittar på honom och de har sagt att de ska återkomma. Vi har inlett förhandlingar där agenten även sköter en hel del, fortsätter han.