Fotboll England

Wolves reserver utan chans mot United

Publicerad 2009-12-15 23:06

Foto: John Peters / Getty Images

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Wolverhampton skrällde mot Tottenham i förra ligaomgången. I det tuffa bortamötet med Manchester United ställde Wolves upp med ett reservlag. Det straffade sig med förlust, 3–0.

"Jag kan inte förstå vad tränaren håller på med", "Vad ska fansen som åkt till Manchester säga?", "Det är svårt nog att spela på Old Trafford med ordinarie lag".

Kommentatorerna i engelsk tv var närmast i chocktillstånd då laguppställningarna till Manchester United–Wolverhampton kom. Tio spelare i Wolves var nya framför målvakten Marcus Hahnemann, jämfört med segern mot Spurs (1–0 borta) i lördags.

Manchester United luftade också ett annorlunda lag. Belgiske 21-åringen Ritchie De Laet spelade högerback och mittfältaren Michael Carrick vikarierade i ett skadedrabbat mittförsvar, medan Darron Gibson fick nytt förtroende på mittfältet.

Det dröjde inte länge innan hemmalaget tog initiativet. Wayne Rooney hade redan bränt två bra lägen då han slog in 1–0 på straff efter en halvtimme. Nemanja Vidic nickade in 2–0 med kraft på Gibsons hörna tre minuter före paus.

Vackraste målet stod Antonio Valencia för. Ett snabbt anfall avslutades av Dimitar Berbatovs cykelspark till Valencia som drog till med halvvolley tätt under Hahnemanns ribba.

De regerande mästarna är uppe på samma poäng som serieledande Chelsea som har en match mindre spelad. Wolves halkade åter under nedflyttningsstrecket.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Giuseppe Cacace / AFP

Zlatan och spöket

Hemsökt av England. Än en gång ställs Zlatan Ibrahimovic mot ett engelskt lag i Champions League. Ska det gå vägen mot Arsenal?

Johan Esk: Zlatan är inte passé, men var är hans glöd?

Foto: Scanpix

Kittels tänkta OS-häst skadad

Missar världscupfinalen. Dressyrryttaren Patrik Kittel har fått sin OS-uppladdning störd. Topphästen Scandic är skadad och måste vila.

Stenhård konkurrens. Toppryttare platsar inte i hopptrupp.

Det ena ger det andra. Svensk hoppning får penningstinn GP-serie.

Foto: Laurent Cipriani / AP Kim Källström.

Lyon lever farligt

Champions League. Kim Källströms Lyon vann hemma mot Apoel, men bara med 1–0. Lättare gick det för Barcelona.

Foto: Adam Ihse / Scanpix Gustaf Wesslau blev grundlurad av Mika Pyörälä.

Dif ner på kvalplats

Femte raka. Det blev en blytung förlust för Djurgården mot Frölunda. Mika Pyöräläs drömmål sänkte stockholmarna.

HV vann efter straffar. AIK fixade en poäng efter sen kvittering.

Efterlängtad seger för Växjö. 4–1 mot topplaget Skellefteå.

Norrena räddade Linköping. Tog alla 37 Färjestadsskotten.

Ritola hjälte i hett derby. Avgjorde iskallt i förlängning.

Brynäs avgjorde på övertid. Tog viktiga poäng i toppstriden.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Mer från förstasidan

Foto: Etiopisk hemsida ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Foto: AP

Tsunamispillror når USA:s kust i dagarna

Mänskliga kvarlevor och bilar. En flytande ö av skräp från tsunamin i Japan, stor som Kalifornien, närmar sig Nordamerikas västkust.

Webb-TV

Just nu: Se Bildt i utrikesdebatten

Carl Bildt presenterar regeringens utrikesdeklaration och debatterar den med övriga partier i riksdagen. Direktsändning från riksdagen.

Foto: Scanpix

Handelsbanken höjer utdelningen

Starkt resultat från storbanken. Handelsbanken höjer så väl vinsten som räntenettot under det fjärde kvartalet.

Foto: AP

Whitney Houston blir begravd på lördag

Whitney Houston kommer att begravas på lördag i New York-kyrkan där superstjärnan började sjunga i tonåren. Oklart om droger var inblandade.

Houstons sista film tidigare- läggs. Hade roll i filmen "Sparkle".

Malin Ullgren: En död kvinnas kropp är det mest poetiska ämne.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.