Fotboll allsvenskan herr

Zengins agent: "Han vill ut i proffslivet"

Publicerat 2008-08-14 17:56

Hammarbys stjärna Erkan Zengin är petad ur truppen. Nu siktar han på att bli proffs. - Han vill ut i proffslivet och det kan vara ett bra läge att dra nu, säger hans agent Patrik Mörk till Dagens Nyheter.

Erkan Zengin petades ur startelvan dagen före matchen mot Sundsvall. Inför fredagens match mot Gais petas han helt ur truppen. Enligt Hammarby är det på grund av dålig form. Enligt hans agent Patrik Mörk är det en disciplinär åtgärd på grund av besöket han gjorde på ett casino i Sundsvall, dagen före match.

- Det hela är väldigt uppförstorat, en storm i ett vattenglas. Visst han blev sur för att han blev petad men det är ingen större sak som jag ser det, säger Mörk.

Kan det vara så att han helt enkelt inte platsar som Hammarby menar?
- Nej, han är en dominerande spelare i allsvenskan på sin position (yttermittfältare) och en mycket viktig spelare för sitt lag. Han har varit det under en längre tid.

Mörk tror också att tiden är kommen för Zengin att pröva lyckan utomlands nu. Flera klubbar har uppvaktat honom under hans år i allsvenskan och intresset finns enligt hans agent.

- Turkiet är alltid ett alternativ med tanke på den naturliga kopplingen (Zengin är av turkisk börd). Flera stora klubbar har ringt mig, men det finns i dagsläget inget konkret bud, säger Mörk.

Att han nu inte spelar - vad innebär det för att han ska lyckas bli såld?
- Det är naturligtvis inte bra, men jag tror att han är tillbaka i startelvan inom kort. Hammarby behöver Erkan Zengin, säger Mörk.

Dagens Nyheter har under dagen förgäves sök Hammarbys stjärna för en kommentar.

Läs mer: Wandersson på väg till Saudiarabien

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Fotboll

Neymar kvar i Santos. Än så länge. Foto: Andre Penner / AP Neymar kvar i Santos. Än så länge.

Chelsea-bud på supertalang nobbades

Neymar blir kvar i Santos. Chelsea la bud på 190 miljoner för 18-åringen. 5

Foto: Bildbyrån

AIK föll mot Rosenborg

Champions league-spelet skulle rädda AIK:s säsong. Så ser det dock inte ut att bli. Rosenborg vann den första kvalmatchen på Råsunda med 1—0 (1—0). - Ett trist resultat.

Svåra skador på Gamla Ullevi

Örgryte tog en viktig seger mot Degerfors på Gamla Ullevi i superettan på onsdagen. Men båda lagen drabbades av skador. Läs artikeln

Albin Ekdal flyttar till Bologna

Förra säsongen var Albin Ekdal, 21, utlånad från Juventus till Siena. Inte heller kommande säsong kommer han att spela för storklubben i Turin. Läs artikeln

Bosnisk anfallare till Gefle

Gefle har hittat en ersättare till skyttekungen Alexander Gerndt som sålts till Helsingborg. Från division 2-klubben Sollefteå hämtas 24-årige Dragan Kapcevic. Läs artikeln

Ishockey

Färjestad har värvat mest

Har bytt ut halva laget. "I fjol fick vi jobba som idioter för att fylla ut tröjorna. I år har vi kunnat leta upp precis det vi vill ha"

Blir kvar hos NHL-mästarna.

Blir kvar hos NHL-mästarna. Chicago vägrar släppa Niklas Hjalmarsson.

Så minns vi VM.

Så minns vi VM. Dramat, tutorna, lirarna, festen. DN:s utsända summerar. 28

VM blev en succé.

VM blev en succé. Fifa-presidenten nöjd med allt – utom finalen. 23

Hela Madrid hyllade Spanien.

Hela Madrid hyllade Spanien. Se bilderna från mästarnas hemkomst. 12

Kan bli staty.

Kan bli staty. Trots VM- miss vill en riksdagsman resa en staty av Maradona i Buenos Aires. 16

Nyheter från Förstasidan

Inget åtal för Jacksonläkare Foto: Michael A Mariant / Scanpix

Inget åtal för Jacksonläkare

Tillräckliga bevis saknas. Den sjuksköterska och de sju läkare som figurerat i utredningen om Michael Jacksons död går fria från åtal. 2

Stockholm Pride 2010

”Jag blev utskälld när jag kom ut 1978” Foto: Peter Knutson

”Jag blev utskälld när jag kom ut 1978”

Jon Voss valde som tonåring mot slutet av 1970-talet att komma ut i en intervju i Dagens Nyheter. Sex berättelser från sex decennier.

Britt Dahlgren kom ut på 60-talet. ”Det var viktigt att få gifta sig”

KD:s frånvaro möter kritik Foto: Janerik Henriksson / Scanpix

KD:s frånvaro möter kritik

Bortprioriterar Pride, anser RFSL. Göran Hägglund missar Prides partiledardebatt på fredagen.

Jan-Olov Madeleine: Könsidentiteten är inget problem.

Tvångslagen kritiserades. Lars-Erik Holm invigningstalade.

Pride världen runt.

Pride världen runt. Se bildspel från Pride i Mexiko, Guatemala och USA.

Pilotens samtal före flygplanskraschen Foto: Mohammad Sajjad / AP

Pilotens samtal före flygplanskraschen

”Sväng åt vänster omedelbart. Du är på väg mot Margalla Hills”. Flygplanet som kraschade i Pakistan svängde åt fel håll.

Historik. Tidigare flygplansolyckor som skakat världen.

Inga överlevande. 152 personer befann sig ombord på planet.

Förbud mot bisfenol i nappflaskor på väg

Förbud mot bisfenol i nappflaskor på väg

Hormonstörande ämne kan orsaka inlärningssvårigheter. Regeringen vill gå före EU och införa ett nationellt förbud. 1

Kinesiska gifttunnor på drift Foto: AFP

Kinesiska gifttunnor på drift

Efter den senaste tidens översvämningar. 3.000 tunnor med hälsovådliga kemikalier flyter runt i floden Songhua.

Musik

Plastic Bertrand pudlar

Sjöng inte själv. På de första fyra albumen var det Plastic Bertrands producent som stod för sången.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Nutidstestet vecka 29.

Nutidstestet vecka 29. Kommer med regnet. Men redan nu hittar du Karl Johan i Nutidstestet.

Omtvistad jubilar.

Omtvistad jubilar. Lars Vilks träskulptur Nimis har fyllt 30 år. 28

Radiofrieri.

Radiofrieri. Artisten Andreas Lundstedt ställde frågan till sambon under sitt "Sommar"-program. 16

”Skamparader” förbjuds i Kina.

”Skamparader” förbjuds i Kina. Kriminella slipper den förödmjukande bestraffningen efter yttre påtryckningar. 33