Nyss fyllda 30 börjar Zlatan Ibrahimovic se slutet på karriären. Men anfallaren är redo att fortsätta i landslaget även om Sverige skulle missa EM. ”Jag tänker fortsätta att lira där så länge jag lirar”, säger Ibrahimovic på en presskonferens på tisdagen.
Zlatan Ibrahimovic fyllde 30 på måndagen. När landslaget kallade till presskonferens på tisdagen stod landslagskaptenens framtida fotbollskarriär i fokus.
Anfallaren betonade, ännu en gång, att han vill lägga av medan han fortfarande är på topp.
– Jag kommer inte att hålla på hur länge som helst. Ni kommer inte att se mig få grått hår och köra slut på mig själv på planen, säger Zlatan Ibrahimovic.
Ett par år till är han dock redo att spela. Både i klubblaget och för Sverige.
– Jag tänker fortsätta att lira där (i landslaget) så länge jag lirar. Det hänger på att jag blir uttagen, säger Ibrahimovic.
Landslagskaptenen berättade också att fotbollen allt mer har börjat kännas som ett jobb för honom.
– Innan var det skoj, man tog en boll och gick ut och lattjade. Jag njuter i dag också, men det är mer än rutin i dag.
– Jag tror jag kommit till ett stadium där jag börjar titta på andra saker. Förr var det bara fotboll, säger Zlatan Ibrahimovic.