Zlatan: Tror att jag fått med allt

Publicerad 2011-11-09 00:29

Foto: JanErik Henriksson / Scanpix Zlatan Ibrahimovic med sin hett eftertraktade bok.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Zlatan Ibrahimovics sanning nedtecknad på 422 sidor. ”Det är inte det att jag skvallrar utan mer att jag ger min bild. Det är främst till mina svenska supportrar för att de ska få min version. Det har varit många storys som inte är sanna”, säger han.

Den svåra uppväxten är inte allt i boken, det går också att läsa om hans syn på:

* Storbråket med Barcelonas tränare Pep Guardiola. När det var som värst i Barcelona funderade Zlatan Ibrahimovic på att sluta spela: "Jag skrek: Du har inga pungkulor", berättar Ibrahimovic i boken. Guardiola vill själv inte kommentera innehållet, men Barcelonas vice ordförande Carles Villarubi har till spansk radio sagt att "Ibrahimovic hotade med att slå Guardiola framför pressen".

* Ibrahimovic knäckte ett revben när han slogs med lagkamraten Oguchi Onyewu på Milans träning för ett år sedan. Ibrahimovic ska även tidigare ha slagits med lagkamrater i Ajax, Juventus och Inter.

* Zlatan utsätts ofta för rasistiska påhopp på fotbollsplanen. I Italien kallas han bland annat för "zigenare" och "tattare".

* Turerna när han såldes från Malmö FF till Ajax 2001 för rekordsumman 85 miljoner. Snart märkte han, utan hjälp av en agent, att han skrivit ett kontrakt som gjorde honom till Ajax sämst betalde spelare.

* Hur Fabio Capello fick honom att bli en bättre spelare.

Och om de första, rätt stormiga mötena med agenten Mino Raiola.

– Han betyder väldigt mycket. Han är mer än en vän.

Ändå har han genom åren varit väldigt tuff emot dig, på ett sätt som inte framkommit tidigare.

– Det är bra, det har fått mig att vara på tårna.

Du pratar mycket om att ilska och revanschhunger varit drivkrafter genom karriären. Är det fortfarande så?

– Ja, dom säger det i alla fall. "Låt honom vara arg när han är arg, det är bara bra för oss." Det triggar i gång mig på något sätt. Nu kontrollerar jag det bättre. Nu vet jag mer vad jag ska göra, vad som krävs för att göra det bra.

– Men det är klart. Mitt adrenalin... jag ska visa dom att dom har fel. Det kan vara allt från en liten detalj till en stor sak.

Finns det några händelser eller upplevelser som du valt att inte berätta om?

– Nej, jag tror jag fått med allt runt mig. Den väg jag tagit är beskriven hundraprocentigt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 13 2 tweets 11 rekommendationer

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan