Vid sin första presskonferens som Sveriges förbundskapten meddelade Erik Hamrén att Zlatan Ibrahimovic tvekar om en fortsättning i landslaget. Det uppskattas inte av Zlatan agent, Mino Raiola.
- Det här handlar om min personliga uppfattning, men jag tycker det är väldigt tveksamt att ta upp det så här. En spelare av Zlatans dignitet låter man fundera i lugn och ro utan att sätta press på honom på det här sättet, säger Raiola till Aftonbladet.
- Zlatan är skadad, sliten och väldigt besviken över att Sverige inte nådde VM. Det hade varit väldigt naturligt att bara säga att han står över Italienlandskampen. Sedan när det lugnat ner sig kunde den nye landslagstränaren åkt ner och träffat Zlatan för att diskutera.
Hamrén presenterade landslagstruppen till matchen mot Italien (18 november) under måndagen och berättade då att Ibrahimovic över telefon sagt att han inte trodde på en fortsättning i landslaget. Den 28-årige Barcelonaanfallarens beslut ska ha växt fram över tid.
Hamrén försvarar sin öppenhet i fallet och påpekar att beslutet att berätta om diskussionen togs med Ibrahimovics goda minne.
- För mig handlar det om att vara ärlig. Jag kunde sagt att Zlatan inte kunde komma till matchen mot Italien för att han är skadad och så vidare. Jag kom överens med Zlatan att säga som det var istället för att lägga massa dimridåer, säger Hamrén till Aftonbladet.