Intresset för Zlatan Ibrahimovics självbiografi är enormt — större än för böckerna om Harry Potter. Försäljningen kommer att göra fotbollsstjärnan ännu rikare. Enligt Dagens Industris uträkning får författarna dela på omkring sex miljoner kronor.
Ibrahimovic och medförfattaren David Lagercrantz kommer också att tjäna pengar på utlandsförsäljningen. Samtidigt som boken "Jag är Zlatan Ibrahimovic" släpptes i Sverige på onsdagen, kunde boken köpas i Norge och i Italien.
Den första upplagan av Ibrahimovics bok, 100.000 exemplar, är redan slutsåld och ytterligare 100.000 böcker trycks upp.
– Jag har inte varit med om att så många böcker har sålts på så kort tid, säger Martin Ahlström, marknadsansvarig på Albert Bonniers förlag, till TT.
– Att det skulle finnas ett stort intresse har vi förstått hela vägen, men att det skulle bli så enormt, det var först i förra veckan då det fullkomligt exploderade.
På onsdagen kunde bokhandlarna sälja de första exemplaren av boken. Nätbokhandlaren Bokus har fått in nästan 6 000 förhandsbeställningar på boken.
– Det är den högsta siffran någonsin som vi noterat. Klart mer än exempelvis Harry Potter, säger Mattias Fyrenius, områdeschef på Bokus, till Dagens Industri.