Golf

Fredrik Jacobson fylld av självförtroende

Publicerad 2011-08-11 09:00

Foto: Andrew Redington / AFP Fredrik Jacobson går ut sist av svenskarna.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fredrik Jacobson har radad upp toppresultat och spelat ihop nio miljoner kronor på sina fyra senaste tävlingar. Inte undra på att självförtroendet är på topp hos Sveriges hetaste golfare inför PGA-mästerskapen.

Fredrik Jacobson har en het sommar bakom sig när årets sista major, PGA-mästerskapen, inleds på torsdagen.

I juni tog den 36-årige göteborgaren karriärens första seger på PGA-touren, han har dessutom nått fina placeringar i majors – 14:e i US open och 16:e i British open – och var förra veckan elva och bäste svensk i inofficiella VM i Akron, Ohio.

– Jag tycker inte riktigt att jag träffade bollen lika bra förra veckan som tidigare. Men det var fortfarande okej, jag har knappt haft en dålig bollträff på ett par månader, säger Fredrik Jacobson.

Sommarens stabila spel, och inte minst den hett efterlängtade segern efter sju segerlösa år på PGA-touren, har inneburit ett rejält lyft för svensken.

– Självförtroendet som kommer genom en seger är svår att bygga upp på något annat sätt. Kicken som det ger att ha slagit alla en vecka och verkligen spelat bäst, säger ”Fidde”.

– När jag åkte över till USA var mitt första mål att vinna på den tuffaste touren. Även om man känner att karriären går framåt är det tufft att ha med sig att inte ha vunnit när tiden går. När du aldrig har vunnit kan du alltid bli utan, så det var skönt att bli av med den grejen.

Fredrik Jacobson är en av sex svenskar i PGA-mästerskapen som i år spelas på Atlanta Athletic Club i Georgia. Banan var senast värd för tävlingen 2001, då David Toms vann på 15 under par.

– Att de vann på minus 15 då känns helt overkligt. Men sedan dess har de i och för sig förlängt banan med ett par hundra meter och bytt gräs på greenerna.

Allt talar för att segerresultatet inte blir lika bra den här gången. Den omgjorda majorbanan, som väntas bjuda på tryckande hetta under tävlingen, är nämligen ett monster: en par 70-skapelse som mäter drygt 6.700 meter, med tjocka ruffar och extremt snabba och svårlästa greener.

Banans längd gör att spelarna nästan genomgående måste slå driver från tee, och hamnar utslaget i ruffen blir det svårt att få stopp på inspelen – om det ens är möjligt att nå greenerna.

Nyckeln till framgång blir med andra ord att träffa fairway med sina drivar.

– Majorbanorna är sanslöst långa, och det är klart att det är en fördel för de som slår 30 meter längre än jag. Om man börjar slå bollen snett så är det jobbigt när man som jag bara slår medellångt, och då försvinner chanserna att vara med i toppen. Det blir ruskigt viktigt att jag driver bollen bra, säger Jacobson.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från sport

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom uttalandet. Efter söndagskvällens möte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 26 4 tweets 22 rekommendationer

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan