Friidrotts-VM 2009

Hinderlöpare första dopningsfallet

Publicerad 2009-08-18 18:45

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Jamel Chatbi skulle ha sprungit mot Mustafa Mohamed i hinderfinalen. Men bara ett par timmar före start avslöjades att marockanen fastnat i en dopningskontroll. - Bra att fuskarna åker dit, säger Mustafa Mohamed.

Den 25-årige Jamel Chatbi tog sig enkelt till tisdagskvällens final på 3 000 meter hinder. Men så kom beskedet från ett dopningstest i lördags, där Chatbi lämnade ett A-prov som innehöll steroiden clenbuterol.

Chatbi bedyrade på tisdagen sin oskuld.

- Jag är oskyldig. Jag har aldrig tagit några dopningsprodukter och jag är redo att slåss för min sak inför IAAF och Cas (idrottens skiljedomstol) om jag måste, sade Chatbi enligt AFP.

Clenbuterol används bland annat i vissa astmamediciner. Chatbi hävdar att det positiva provet kan bero på antibiotika, som han fått utskriven på grund av allergi.

- Kanske innehöll antibiotikan den här substansen. Men om det är så, visste jag inget om det. Jag har aldrig tagit några dopningsprodukter.

Mustafa Mohameds tränare Ulf Friberg har tidigare under friidrotts-VM uttryckt sin skepsis för löpare från just Marocko.

- Det har väl snackats mest om de fransk-marockanska löparna. Det är typiskt för dem som man misstänker, de som springer få internationella lopp och plötsligt får anmärkningsvärda formtoppar, sade Friberg, som även är grenansvarig för långdistans, maraton och hinder på Svenska friidrottsförbundet, till TT.

Mustafa Mohamed kände inte till dopningsfallet när finalen gick, utan fick beskedet av TT. Chatbis diskning innebar att Mohameds sista plats i finalen betydde plats 14 i stället för 15.

- Det finns dopning inom idrotten och det bästa är att de åker dit. Det är bra att det inte alltid kommer undan, sade Mohamed.

Förvånad att det just är en marockan åker fast?

- Visst kunde det varit någon annan nationalitet. Men den senaste som åkte fast var väl Rashid Ramzi, även om han springer för Bahrain är han ju också marockan. De kanske har en annan syn på dopning där, jag vet inte.

Jamel Chatbi har den här säsongen sänkt sitt personbästa med 14 sekunder till 8.08,88 och var inför VM åtta i världen i år med den tiden.

- Visserligen kan man höja sig mycket, men jag har inte mött honom på de stora galorna och känner inte honom. Jag tror inte det är många som har känt till honom över huvud taget, sade Mohamed.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från sport

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom uttalandet. Ett enigt säkerhetsråd fördömde efter söndagens krismöte Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 26 4 tweets 22 rekommendationer

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan