Det var inte bara Usain Bolt som firade med en luggo luggo-dans efter sitt senaste världsrekordet på 100 meter. Hela Jamaica dansade igen. Önationen har inte upplevt något liknande sedan fotbollslandslagets VM-genombrott för elva år sedan och Burrell vill att hela Jamica surfar på Bolts framgångsvåg.
”Usain är ett så kraftfullt verktyg att han ensam skulle kunna marknadsföra Jamaica och få hela världen att flockas hit. Han små upptåg och hans lynne har gjort honom unik, och i sin förlängning visat mycket av personligheten hos den jamaicanska befolkningen", säger Burrell till Jamaica Observer.
Och nog är Bolt-effekten påtaglig, inte minst i internationell medier.
I italienska La Gazzetta dello Sport kommer den italienska ordleken “bim bum bale giù”, som används vid sten, sax och påse, till användning på förstasidan: ”Bim Bum Bolt”. Den målande rapporten har också pikanta inslag. ”Pojken som föredrar stekt kyckling, är vinnare redan när han lämnar startblocken”, skriver Daniele Perboni. Rivalen Corriere dello Sport sätter mindre fokus på matvanor och mer på ursprung. På sin förstasida slår sporttidningen fast att Bolt ”är en marsian”.
Den stora Madridbaserade sporttidningen Marca lämnar ogärna de stora rubrikerna och bilderna åt något annat än Real Madridspelare året runt. Men inte heller Marca kan stå emot Bolt, som täcker omslaget under rubriken ”Ett rekord för det 22:a århundradet”. El Mundo Deportivo, Barcelonas motsvarighet till Marca, är inte beredd att gå riktigt lika långt. Barcelonas fotbollslag går fortfarande före allt. Men Bolt får i alla fall bild på omslaget med rubriken ”Brutalt!” och de sedan i söndags kväll magiska siffrorna ”9,58”.
I franska dagstidningar som Le Monde och Le Figaro är det inte fotboll utan inhemsk politik som vanligen dominerar. Men en dag som denna skuffas till och med Nicolas Sarkozy & Co ut ur rampljuset. Florian Egly öser på Le Figaros sportsida lovord över Bolt och fokuserar på kampen med Tyson Gay, men hittar också en oväntad invändning: ”Det enda som saknas är stämningen, i en olympisk arena som bisarrt nog inte är fullsatt”, skriver Egly.
Tyska dagstidningen Die Welt har förståelse för de många fantasifulla rubrikerna i tidningarna. ”Alla som såg vad som utspelade sig hade lika svårt som reportrarna på pressläktaren: vilka adjektiv ska man använda för att beskriva händelsen? Fantastiskt, storslaget, oförglömligt? Eller snarare osannolikt, grotseskt, absurt? 9,58 sekunder är långt bortom vad någon kunnat föreställa sig”, skriver Jens Hungermann.
The Sydney Morning Herald ser världsrekordet som det ultimata svaret på en fråga som hängt i luften sedan förra sommaren. ”Sedan den olympiska triumfen har världen undrat hur snabbt han kunde springa om han inte börjat fira redan innan han nått mållinjen. I går kom svaret och vilket svar det var”, skriver Dan Silkstone.
I USA är PGA-mästerskapen i golf en betydligt större händelse. NY Times bereder inget större utrymme för Bolts framfart. I en, i jämförelse med europeiska medier, stel artikel sätter i alla fall Christopher Clarey fingret på ett tänkvärt faktum, ”det skrämmande för Bolts rivaler är att han bara är 22 år, långt under vad som vanligen är den ålder då en sprinters nått sin topp”.
Den engelska sportpressen har Jessica Ennis guld i sjukampen att njuta av, men Bolt
Owen Stot i The Times tar inte bara fasta på Bolts makalösa tid utan också hans stil. ”Tv-bilder förstärkte intrycket av hur roligt allt detta var. Om man blickar tillbaka i sprinthistorien via Maurice Greene, (Linford) Christie och tillbaka till (Carl) Lewis, så hittar man generationer av testosteronstinna primadonnor som var låsta i kamper om manlig dominans. Men när tv-kameran zoomar in Bolt så ser man någon i med avslappnad, skrattandes. Har vi någonsin sett en idrottsman som så tydligt njuter i sin roll?”.
Anna Kessel poängterar i The Guardian att det inte är över ännu. ”Det kommer mer. I morgon påbörjar Bolt sin väg mot finalen på 200 meter. ’Det blir inget festande för mig innan tisdag. Jag vilar som vanligt’, sade han (Bolt). För en man som lever för att dansa lika mycket som för att springa, så säger det uttalandet allt om hans intentioner”.