Golf

Golf en OS-gren – då kan Annika göra comeback

Publicerad 2009-06-09 13:55

Foto: Mats Andersson/Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Annika Sörenstam kan tänka sig att göra comeback. Men bara om golf blir en OS-gren 2016. – Det vore en jätteära att få representera sitt land och om jag får chansen ska jag tänka på det, avslöjar den tidigare golfstjärnan vid en mediaträff ute på hemmabanan i Bro-Bålsta.

Annars är det affärskvinnan Annika det handlar mest om i dag. Hon är i Sverige för att lansera ett eget vin, en egen parfym och en sportkollektion för damgolfare.
 

Namnet Annika är varumärkesskyddat och allt hon sysslar med heter Annika – vinet gör det, liksom parfymen, kläderna, golfakademin i Florida, stiftelsen som ska bistå ungdomar och den cup som just nu spelas i Bro-Bålsta.
 

Annika Cup är en tävling för tolv särskilt talangfulla svenska flickor mellan 13 och 16 år, och uppenbart är att Sörenstam gör vad hon kan för att säkra återväxten i golfsporten.
– Jag vill hjälpa till på många sätt för att ge unga tjejer chansen att uppleva det som jag har upplevt. Annika Cup är bara en del, säger hon.

En ytterligare del skulle kunna vara det Annika Team hon funderar på att bilda för att göra det lättare för unga kvinnliga spelare att gå över från amatörliv till proffsliv.
 

– Det är ett stort steg att bli proffs. Helt plötsligt måste man sköta om allting själv och det är viktigt att försöka hjälpa unga tjejer att ta det steget, menar Sörenstam.
Kontakten med golfen finns där och kommer nog alltid att göra det. Men livet på proffstouren saknar hon inte.
 

– Jag stormtrivs just nu. Jag gör ju lite som jag vill, säger hon trots att schemat alltjämt är hektiskt.
 

Kanske väntar ett något lugnare liv. I september väntar Annika och maken Mike McGee tillökning.
– Jag längtar. Det har vi sett fram emot länge.Just att få med golfen på det olympiska programmet tar en hel del av hennes nuvarande liv.

I nästa vecka åker hon till Schweiz som en del i en delegation för att försöka påverka Internationella olympiska kommitténs styrelse.
 

Sörenstam har tilldelats en av de sammanlagt tjugo minuter som golfen fått för att presentera sina argument, så det lär väl inte bli så där värst mycket sagt. Ändå är hon optimist. Tidigare har golfen bland annat fallit på att de stora stjärnorna inte varit så entusiastiska. I dag är läget ett annat.
 

– Det ser positivt ut. Alla på touren vill att golfen ska med och om det blir så kommer de bästa att delta, försäkrar Sörenstam.
– Nu har golfarna fått olympisk utbildning, kommenterar Svenska olympiska kommitténs generalsekreterare Gunilla Lindberg, som emellertid inte får säga något om golfens chanser.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: AP

Rörd Sundin tog emot publikens hyllningar

Ishockeylegendaren hedrades av fansen: ”Jag skulle inte byta ut mina år i Toronto mot någonting.” Nu är Mats Sundin historisk.

Sundin ger miljoner till forskning. Tack för stödet under karriären.

Torontos hjältar fick aldrig vinna. Här är historien om storlaget.

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: AP

Guldet allt närmare Real

La liga. Osasuna slog Barcelona med 3–2 på lördagen. Nu skiljer sju poäng upp till Real Madrid som har en match mindre spelad.

Foto: Bildbyrån

Tre Kronor vinnare igen

Bra i powerplay. Tre Kronor kom tillbaka från förlustmatchen mot Tjeckien och slog Ryssland med 4–1 på lördagen.

Mer från förstasidan

Foto: AP

Rörd Sundin tog emot publikens hyllningar

Ishockeylegendaren hedrades av fansen: ”Jag skulle inte byta ut mina år i Toronto mot någonting.” Nu är Mats Sundin historisk.

Sundin ger miljoner till forskning. Tack för stödet under karriären.

Torontos hjältar fick aldrig vinna. Här är historien om storlaget.

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: AP

Nu kan djur få ett eget larmnummer

Nytt ”SOS-nummer” föreslås. ”Man kan jämföra det med 112”, säger Robert ter Horst, veterinär på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Fler djurskyddsärenden i fjol. Ökade kraftigt i Stockholms län.

Häst hade halvmeterbreda hovar. ”Den kunde inte röra sig.”

Foto: Scanpix

Pass förlängs – fler piloter kan somna

Nytt lagförslag. Svensk pilotförening varnar.

Ryanairs piloter: Säkerhet kan inte garanteras.

Kramtjuv har gripits i Gävle

Man fick en kram – blev bestulen på plånbok. 22-åring gripen av polis. Kramande ficktjuvar har uppmärksammats även i Stockholm.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.