Seg, sliten och utan studs. Emma Green fick kämpa för att ta 1,94 och sin bästa mästerskapsplacering sedan 2005.
- Det kunde ha blivit totalt katastrof, men slutade okej, summerade Green sin femte plats i inne-VM.
Emma Green var offensiv och gick in högre än någonsin tidigare i lördagens höjdfinal.
Men efter att ha luftat 1,87 gick det mest fel.
- Det var länge sedan jag kände mig så seg, det var som om jag hade klumpar på vaderna, sade Green om när rivningarna började komma på 1,91.
Hon krånglade sig till slut över både 1,91 och 1,94 i tredje och sista försöken, men årsbästat 1,96 var alldeles för högt.
Green slutade delad femma, hennes främsta mästerskapsplacering sedan skrällbronset på VM i Helsingfors 2005.
- Jag fick kämpa mig in den här i tävlingen. Nu blev det i alla fall inte katastrof, summerade Green.
Blanka Vlasic var felfri över två meter och var ohotad guldmedaljör.
- Hon är som en klocka och kommer nog att ta världsrekordet snart, sade Green.
Högre än två meter blev det inte för Vlasic den här gången och Kajsa Bergqvists inomhusrekord (2,08) står kvar i rekordböckerna. Men det var andra som satte rekord i Doha:
• Lolo Jones höll först på att missa finalen på 60 meter häck, men fick springa om medaljerna med bara en hundradels marginal i sin semifinal. När det gällde tog Jones av sig solglasögonen och gjorde sitt livs lopp. Med mästerskapsrekordet 7,72 vann hon VM-guldet med hela 14 hundradelars marginal. Bara två kvinnor har varit snabbare, Susanna Kallur (7,68) och Ludmila Engquist (7,69).
• I femkampen raderade brittiskan Jessica Ennis ut Carolina Klüfts mästerskapsrekord, 4 937 poäng mot 4 933. Klüft har dock 4 948 poäng som sitt personliga rekord.
• I stav snodde Steven Hooker mästerskapsrekordet av Sergej Bubka när han svingade sig över 6,01. Australiern var helt överlägsen i finalen, tyske tvåan Malte Mohr tog silver på 5,70.
• Den tidigare dopningsavstängde britten Dwain Chambers vann guld på 60 meter via 6,48, bäst i världen i år.