Lugi blev första lag till semifinal i herrarnas slutspel i handboll. På påskdagen tog laget sin tredje raka seger – 31–30 – i kvartsfinalserien mot Hammarby.
Marginalerna har varit med laget från Lund som vann den första kvartsfinalen efter att ha legat under i förlängningen.
I söndagens match var Hammarby i ledning med 19–14 i halvtid. I andra halvlek fick Lugi igång offensiven samtidigt som man tätade bakåt och lyckades vända matchen och därmed säkra en semifinalplats efter 3–0 i matcher.
Drott vann hemma mot Ystad med 22–18 och leder med 2–1 i matcher. Alingsås har chans att avgöra på hemmaplan i nästa möte med Kristianstad efter seger i söndagens bortamatch med 24–21. Och i mötet mellan Sävehof och Guif är det fördel Sävehof efter 27–15 i Partillebohallen.