Skidskytten Jenny Jonsson lider av ansträngningsastma.
Det ska dock inte hindra henne från att börja tävla igen i januari.
Efter dåliga resultat i de två första världscuptävlingarna i Östersund och Hochfilzen avbröt Jenny Jonsson tävlandet för en vecka sedan. Samtidigt har hon tagit prover och gjort tester för att reda ut varför det gått så tungt med skidåkningen.
På måndagen uppgav 25-åringen på sin webbplats att hon drabbats av ansträngningsastma.
"Inte roligt att få det beskedet men eftersom det finns behandling att tillgå så var det ju superviktigt att jag fick reda på det. Är ju inte ensam i världen om att ha astma direkt", skriver hon.
Planen är att Jonsson ska göra comeback i världscuptävlingen i Ruhpolding, som börjar med en damstafett den 9 januari.
- Det är mycket som talar för att hon står på startlinjen då. Vi behöver Jenny i vårt stafettlag, säger förbundskapten Staffan Eklund.
Jenny Jonsson ska nu trappa upp träningen samtidigt som hon börjar medicinera. Redan förra säsongen började landslagsledningen misstänka att något inte stod rätt till med hennes kropp.
- Med tanke på hur hårt hon har tränat så har hon fått väldigt dålig utdelning, säger Eklund.