Ridsport

Häst-VM braklandar i ridbudgeten

Publicerad 2010-02-27 18:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Häst-VM i Kentucky i september slår ner i Ridsportförbundets budget med ett brak. ”Det kostar oss sex miljoner kronor”, tror förbundets ordförande Bo Helander. Men ingen ska behöva missa VM av ekonomiska skäl.

Målet enligt den årsredovisning som förbundet lade fram i Göteborg på lördagen är att Sverige ska ha med lag i alla VM-disciplinerna. Den ambitionen har redan spruckit.

Paradressage, dressyr med ryttare med funktionshinder, har beslutat att inte skicka svensk representant. Distansritten skickar inget lag, möjligen någon individuell deltagare. Men de måste kvalificera sig först.

– Transporten för en distanshäst med de personer som behövs för att kunna starta ligger runt 30 000 euro (cirka 300 000 kronor), säger Helander.

Alla VM-transporter sköts av ett brittiskt specialbolag. De är inte billiga, men kraven för att flyga mångmiljonhästar över halva jorden är höga.

– Det finns andra bolag, säger Helander på frågan om det inte finns några hästtransporternas Ryan Air för den som vill spara.

Men hästar som kanske kostar 10—20 miljoner kronor styck ska inte åka spar-klass.

Ridsportsförbundet redovisar ett överskott på 700 000 kronor 2009, lite mindre än budgeterat men ändå på rätt sida nollgränsen. För att klara Kentucky får man även ta av det egna kapitalet plus ta hjälp av speciella sponsorer. En har redan lagt in 1,3 miljoner kronor i reskassan, en annan bjuder på kläder till hundra personer plus grejer till hästarna.

VM är dessutom OS-kval till London 2012 för hoppning, dressyr och fälttävlan.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Dominique Faget / AFP

Nu är det Real Madrids tur

DN rankar Champions League-lagen. Real Madrid och José Mourinho sitter i förarsätet när utslagsrundan i Champions League börjar.

David mot Goliat. Inte ens tränaren tror på Leverkusen.

Ballack skadad. Slipper förödmjukelsen på bänken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Foto: AP

Armstrong gör comeback –igen

Kom tvåa i thriatlon-tävling i Panama. Nu satsar den sjufaldige Tour de France-vinnaren på VM i thriatlon i oktober.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Mer från förstasidan

Foto: DN/Scanpix Bostadsrätterna har gått upp mest.

Bopriserna stiger

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Klaga på ockerhyra - få pengar tillbaka. De som anmäler får ofta rätt.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.