Häst-VM i Kentucky i september slår ner i Ridsportförbundets budget med ett brak. ”Det kostar oss sex miljoner kronor”, tror förbundets ordförande Bo Helander. Men ingen ska behöva missa VM av ekonomiska skäl.
Målet enligt den årsredovisning som förbundet lade fram i Göteborg på lördagen är att Sverige ska ha med lag i alla VM-disciplinerna. Den ambitionen har redan spruckit.
Paradressage, dressyr med ryttare med funktionshinder, har beslutat att inte skicka svensk representant. Distansritten skickar inget lag, möjligen någon individuell deltagare. Men de måste kvalificera sig först.
– Transporten för en distanshäst med de personer som behövs för att kunna starta ligger runt 30 000 euro (cirka 300 000 kronor), säger Helander.
Alla VM-transporter sköts av ett brittiskt specialbolag. De är inte billiga, men kraven för att flyga mångmiljonhästar över halva jorden är höga.
– Det finns andra bolag, säger Helander på frågan om det inte finns några hästtransporternas Ryan Air för den som vill spara.
Men hästar som kanske kostar 10—20 miljoner kronor styck ska inte åka spar-klass.
Ridsportsförbundet redovisar ett överskott på 700 000 kronor 2009, lite mindre än budgeterat men ändå på rätt sida nollgränsen. För att klara Kentucky får man även ta av det egna kapitalet plus ta hjälp av speciella sponsorer. En har redan lagt in 1,3 miljoner kronor i reskassan, en annan bjuder på kläder till hundra personer plus grejer till hästarna.
VM är dessutom OS-kval till London 2012 för hoppning, dressyr och fälttävlan.