Ishockey kvalserien

Almtuna vann efter förlängning

Publicerad 2010-03-10 22:32

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fyra ishockeylag gör upp en plats i kvalserien. Under onsdagskvällen var det dags för det första playoffmötet i matchserierna som avgörs i bäst av tre. Efter förlängning bortaslog seriefyran Almtuna Mora med 5-4.

Moras Viktor Amnér gjorde 1-0 och med knappt fyra minuter kvar av första perioden ökade Mikael Zettergren på till 2-0. Målmässigt en ensidig historia – men det skulle Almtuna snabbt ändra på.

Jimmie Kraft reducerade och Johan Andersson kvitterade i andra, men innan perioden var slut hade Mora tagit tillbaka ledningen, 4-3. I början av tredje kvitterade Kraft med sitt andra mål i matchen och i förlängning avgjorde Robert Kimby i powerplay.

Malmö tog en viktig bortaseger mot Bofors, 2-1, efter att Thomas Larsson avgjort 1.53 in i sista perioden.

Vinnaren i varje playoffserie ställs sedan mot varandra i en ny matchserie i bästa av tre – segraren där tar klivet till kvalserien och spelar om en plats i elitserien 2010/11.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från ishockey

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Maria Sveland.

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: Blend Images / Alamy

Uppdaterade och sömnlösa

Står sociala medier till din tjänst eller är det tvärtom? Ny forskning visar på uppkopplingshetsens baksida. Beroende som liknar alkoholism.

Webb-TV

Keso-cover kan ge en grammis

Gruppen Eratos keso-cover av Robyns låt, Call your girlfriend, har visats mer än 1,5 miljoner gånger på YouTube. Årets innovatör.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.