Ishockey elitserien

Esk: "En gång var han vad Zlatan Ibrahimovic är idag."

Publicerat 2009-09-24 22:27

Det oroande med comebacken: Bara inte Bengt-Åke Gustafsson tar ut Peter Forsberg till OS bara för att han heter Peter Forsberg. Och bara för att ”Foppa” spelar ishockey igen.

För unga läsare behövs en historielektion. Förstår om ni undrar: ”Vad är grejen med den där Foppa?” En snubbe som haft ont i foten massor av år och försökt sig på ett gäng comebacker, varför skrivs så mycket om honom?”

En gång var han vad Zlatan Ibrahimovic i dag är i svensk idrott. En av världens bästa, ibland allra bäst. En av Sveriges största genom tiderna i sin sport, kanske allra störst. Precis som Zlatan skapade han mycket magi. "Magic Boy" var titeln på boken om honom men nu sitter magin mer i namnet och minnen än spelet och nutid.

Klarar Bengt-Åke Gustafsson att se skillnaden? Frågan är adekvat, för världens värsta förbundskaptenssjuka är svårigheterna att klippa banden till gamla hjältar. Det är inte bara möjligt att Bengt-Åke drar en gräddfil och delar ut en VIP-biljett för Forsberg till Vancouver. Det är till och med troligt. Det är stor risk att förbundskaptenen är så sugen på att skriva in Peter Forsberg i OS-truppen att han inte klarar att se nyktert på ”Foppas” spel den här hösten. Bengt-Åke har tidigare visat att ”Foppa” har en specialingång i hans lag.

Jag vill oerhört gärna se Peter Forsberg spela sig till OS. Jag vill slippa se en spelare som är med i OS bara för att han heter Peter Forsberg. 2006 kom han skadad, syntes inte så mycket under turneringen men det var helt oväsentligt när han i slutet av OS hade stor del i Sveriges viktigaste ishockeymål genom tiderna. Lidströms finalmål.

Det har snart gått fyra år. Hockeyvärlden har rört sig framåt, men Forsberg har mest stått still. Spelet har ökat tempot, men Forsberg har haft svårt att ens kunna åka skridskor. På två säsonger han gjort 18 matcher.

-Känns som att jag kört barmark i fyra år, sade han igår,

Hur han var? För att använda hans eget standarduttryck - så där. Hela matchen gick i slow motion och Forsberg gjorde inget för att dra upp tempot. Och en comeback gör ingen säsong. Det vet Christian Olsson.

Peter Forsberg var rätt man på rätt plats när han stötte in 1-0 mot Frölunda efter bara 5.44. Men han var hopplöst tam i försvarsarbetet när Carl Klingberg gjorde 1-1. Häromdan klappade Leonard Cohen ihop på scen. 75 år. Man kan ju undra vad han hade där uppe att göra. Varför han skulle ut på tusende turnén. Måste ha med kärlek till jobbet att göra.

Peter Forsberg stod på benen hela 2-4-förlusten men vän av ordning kan undra vad han hade där ute på isen att göra. 36 år. Hundrade comebacken. Det har absolut med kärlek till jobbet att göra.

När jag nyligen frågade Nicklas Lidström vad han tänkte om Forsbergs alla försök att ta sig tillbaka sade han:

-Först undrar man ju hur han orkar. Men å andra sidan, har man den där kärleken till sporten är det inte så konstigt.

Jag tror inte att Peter Forsberg gör det här för Modo, Tre Kronor, NHL. Troligen inte ens för det där att han vill bestämma sitt karriärslut själv. Jag tror på Lidströms kärleksförklaring.

Läs mer: Videll i centrum igen – frisk och formstark

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Ishockey

Foto: Bildbyrån

Almtuna klart för kvalserien

Kvalserieuppställningen är komplett. Sista lag in — Almtuna.

Skröder stannar i Modo

Det mesta har varit nedåt i Modo sedan laget missade slutspel för andra säsongen i rad. På fredagen kom dock ett positivt besked. Läs artikeln

Joel Lundqvist borta åtta veckor

Frölunda får klara sig utan Joel Lundqvist under slutspelet. En fraktur strax ovanför handleden gör att han blir borta från spel i åtta veckor, skriver Göteborgs-Posten på nätet. Läs artikeln

Sport

Gulddrömmen kan bli sann

Kulstötaren Jeffrey Ige siktar högt. Efter att varit utestängda i tolv år får de förstånd-shandikappade vara med i OS 2012.

”Luktar lite svett”.

”Luktar lite svett”. Ferrys dräkt tillsammans med Anna Bergendahls skor på välgörenhetsauktion. 3

Supporterdöd.

Supporterdöd. Ännu ett dödsfall skakar fransk fotboll. 27

Hockeyproffs med taggar.

Hockeyproffs med taggar. Nu kommer showen med ärrade hockeyspelare som isdansörer. 14

En epok tar slut.

En epok tar slut. Thobias Fredriksson lägger av. Björn Lind tvekar. 2

Nyheter från Förstasidan

Karlstad utan vatten

100.000 människor drabbade efter två stora läckor. Oklart hur lång tid problemet tar att lösa. ”Det kan röra sig om timmar, dagar eller veckor.” 11

Östberg till hunddagis Foto: Anders Hellberg

Östberg till hunddagis

Slussas ut i frihet. Morddömda Annika Östberg har nyligen flyttats till ett rehabiliteringscenter i Nykvarn. 23

Första avtalet klart Foto: Fredrik Persson

Årets avtalsrörelse

Första avtalet klart

Arbetsgivare och tjänstemän inom industrin överens. Därmed visar fackföreningsrörelsen en splittring som inte setts på länge. 17

Robin Söderling till semi i Kalifornien Foto: Anders Wiklund

Robin Söderling till semi i Kalifornien

Masters 1000-turneringen i Indian Wells. Slog ut britten Andy Murray med siffrorna 6-1, 7-6. 3

Barn tvingades begå brott

Två män dömda till fängelse för människohandel. Två 16-åringar tvingades resa till Sverige för att begå brott.

Recept

Läckra bröd med knopp

Briocher. Nattjästa briocherna passar både till frukost och helgfika. Ät dem nybakade med sylt och smör.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 10

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet

Rapace hyllas i USA.

Rapace hyllas i USA. Lovorden haglar över "Män som hatar kvinnor"-filmen efter USA-premiären. 39