Ett av de NHL-lag som uppgetts ha varit ute efter Peter Forsbergs namnteckning har varit bröderna Daniel och Henrik Sedins Vancouver Canucks.
På måndagskvällen svensk tid sade dock Vancouvers general manager Mike Gillis så här till kanadensiska nyhetsbyrån TSN:
– Som jag förstår kommer Peter att stanna och spela i Modo. Och han kommer inte att återvända till NHL den här säsongen.
Enligt Peters pappa Kent Forsberg tränade Peter med Modos A-lag på måndagen, och Gillis menar att det fortfarande ”Foppas” spökande fot som sätter stopp för NHL.
– Det är olika från dag till dag, sade Gillis till TSN.
– Det hedrar honom att han inte sätter sig själv i en sådan situation att han tar upp en plats i en trupp och sedan inte kan vara en regelbunden NHL-spelare.
Vancouver har haft koll på "Foppa" ända sedan elitseriepremiären, men enligt Gillis aldrig kommit med något konkret bud då Forsberg själv uttryckt tveksamhet till att kunna spela en hel NHL-säsong.
36-åringen – som vunnit dubbla Stanley Cup, dubbla OS- och VM-guld – spelade säsongens tre första matcher för Modo efter en fotoperation i början av sommaren.
Efter de matcherna tvingades han läka en stressfraktur innan han sensationellt hoppade in i Tre Kronor och spelade Karjala Cup för drygt en vecka sedan.
Efter den turneringens tre matcher skulle Foppa komma med ett besked om hur hans fortsatta hockeykarriär ser ut.
Men ännu har inget besked kommit, varken från honom själv eller från elitseriens jumbolag Modo - som han träffade i ett möte förra veckan.
I en rad nordamerikanska tidningar var nyheten att "Foppa" avskriver NHL het sent på måndagskvällen.
Men från Modos håll var det tyst.
- Jag har inte hört någonting om det, sade Modotränaren Miloslav Horava till Aftonbladets nätupplaga.
Inte heller stjärnans pappa, förre förbundskaptenen Kent Forsberg, ville säga något mer till DN än:
– Då vet de mer än jag (apropå uppgifterna i nordamerikansk press).
Förutom Vancouver har Boston, Philadelphia, Colorado och New York Rangers varit de hetaste klubbarna i spekulatoinerna kring en eventuell NHL-comeback.
Från ryska KHL har AK Bars Kazan varit intresserade av att få Forsberg till sitt lag.