Frölundas grepp om en slutspelsplats blir allt lösare efter förlust med 1–2 mot Timrå.
För Timrå lever drömmen kvar när laget bara är en poäng från slutspel.
Efter att ha varit ett av seriens formstarkaste lag efter OS-uppehållet har två mindre bra insatser – Rögle i lördags och Timrå på tisdagskvällen – gjort att Frölunda riskerar att tappa slutspelsplatsen.
Med två omgångar kvar är Luleå tre poäng efter Frölunda och Modo och Timrå är ytterligare bara en poäng efter.
– Vi har fortfarande allt i våra egna händer och kan definitivt säkra slutspelet när vi möter Skellefteå på torsdag, sade Frölundas tränare Ulf Dahlén efter matchen.
Timrå fortsätter att jaga den sista slutspelsplatsen. Laget har nu tagit poäng nio matcher i rad, även om det varit många oavgjorde.
– Vi har definitivt inte gett upp kampen om slutspel även om vi fortfarande är kvar på tiondeplatsen, sade Timrås tränare Charles Berglund.
Matchen i Scandinavium var ingen höjdare när det gällde underhållning. Spelet var alldeles för hafsigt och nervöst.
Gästerna tog ledningen i mitten av första perioden efter ett jätteslarv av Frölundas målvakt Johan Holmqvist. Bakom det egna målet tappade han pucken till Kirill Starkov som spelade till Sebastian Erixon som i sin tur kunde lyfta in pucken i tomt mål.
– Det blev väl inte världens bästa hockeymatch. Men, vi kämpade på hade en väldig röta när vi kunde göra 1–0, sade Charles Berglund.
Efter ledningsmålet spelade Timrå säkerhetshockey med både livrem och hängslen. Det blev hård defensiv och försiktig offensiv med fyra spelare som backade hem och bara en som stötte framåt.
– Jag tycker vi spelade bra där och det kändes ganska stabilt, även om det inte blev några mål, sade Berglund.
De få gånger Frölunda kom till avslut spelade Anders Lindbäck bra i Timrås mål. Han hade också god hjälp av sina uteförsvarare.
– Jag tycker att andra perioden ändå är ganska bra med ett par stolpskott. Men, tyvärr vi gjorde inga mål, sade Dahlén.
Hoppet för Frölunda tändes dock när Fredrik Pettersson kvitterade till 1–1 tidigt i tredje perioden. Men det hoppet släcktes när Mattias Karlsson gjorde 2–1 via Joel Lundqvist ben.
– Där hade vi tur igen, sade Charles Berglund.