Ishockey Tre Kronor

Guldglansen har flagnat

Publicerat 2007-05-12 12:52

Guldglansen har flagnat. Tre Kronors förbundskapten Bengt-Åke Gustafsson kunde inte upprepa fjolårets VM-guld.

- Det finns säkert saker jag hade kunnat göra annorlunda, men just nu kan jag inte komma på några, säger Gustafsson en halvtimme efter förlusten i semifinalen.

Tre Kronor förlorade VM-semifinalen mot Kanada med 14 och det var med sänkta huvud som de unga svenska spelarna gick mot omklädningsrummet i VM-arenan Chodynka i Moskva sent på lördagskvällen.

Förbundskapten Bengt-Åke Gustafsson såg mer samlad ut, även om han inte gjorde något för att dölja besvikelsen.
- Vi är ett lag som alltid vill vinna, svarar Bengt-Åke snabbt när han får frågan om hur han ska få spelarna att ladda om till söndagens bronsmatch.

Lika snabbt svarar han på frågan om han med facit i hand skulle ha valt att plocka med fler NHL-spelare i laget.
- Jag skulle välja det här laget vilken dag som helst, säger Bengt-Åke med något mycket bestämt i rösten.

Förra året blev Bengt-Åke Gustafsson dubbel guldmedaljör. Först ordnade han OS-guld i Turin och bara några månader senare VM-guld i Riga.

När det ena NHL-proffset efter det andra sa nej till spel i Moskva var det visserligen få som på förhand trodde på VM-guld men när Tre Kronor slog Slovakien i kvartsfinalen och tog sig till VM-semifinal började hoppet spira.
Guldmakaren Bengt-Åke skulle fixa det igen.
Hoppet dog efter redan efter en period av semifinalen mot Kanada.

De svenska spelarna uppträdde som de var sega i både ben och huvud.
- Det har varit en lång turnering och vi har många spelare som är orutinerade. Vi såg väl lite av det här även mot Slovakien. Då var spelarna också tagna av stundens allvar i början av matchen, men den gången redde vi ut det på ett bra sätt. Nu fick vi tre mål i baken. Det blev lite mycket, säger Bengt-Åke.
- Vi var omständliga i första perioden. Allting vi gjorde tog lite för lång tid. Vi hamnade i situationer vi inte ville hamna i och kanadensarna såg till att utnyttja det på ett bra sätt, fortsätter han.

Bengt-Åke valde att coacha väldigt försiktigt under hela semifinalen och gjorde bara små ändringar i laget trots underläget.
- Vi försökte vara positiva och hitta energin i laget. När vi fick 13-målet kändes det som om vi fick det men i viljan att gå fram och sätta ännu mer tryck får de tyvärr en kontring mot oss och gör 41. Då dog vi en stund igen, säger Bengt-Åke Gustafsson.

I den tredje perioden lyfte det svenska spelet något, men då var det för sent. Matchen var avgjord och Guld-Bengan får nu försöka bli Brons-Bengan.

Läs mer: Gustafsson kan bli kvar som kapten

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Ishockey

Dallas fortsätter jaga slutspelet

Dallas vägrar att ge upp hoppet om en plats i NHL:s Stanley cup-slutspel. 5—4 hemma mot ett formsvagt Ottawa gav Dallas två viktiga poäng. Läs artikeln

Färjestad vann efter förlängning

Dragan Umicevic blev matchhjälte när Färjestad gav svar på tal efter förlusten hemma och bortaslog Skellefteå med 3–2 i en gastkramande match. Läs artikeln

Johansson ordnade segern till LHC

Sex raka förluster fick inte bli en sjunde. Linköping var piskat att vinna andra kvartsfinalen hemma mot Frölunda.

Sport

Gulddrömmen kan bli sann

Kulstötaren Jeffrey Ige siktar högt. Efter att varit utestängda i tolv år får de förstånd-shandikappade vara med i OS 2012.

”Luktar lite svett”.

”Luktar lite svett”. Ferrys dräkt tillsammans med Anna Bergendahls skor på välgörenhetsauktion. 4

Supporterdöd.

Supporterdöd. Ännu ett dödsfall skakar fransk fotboll. 27

Hockeyproffs med taggar.

Hockeyproffs med taggar. Nu kommer showen med ärrade hockeyspelare som isdansörer. 14

En epok tar slut.

En epok tar slut. Thobias Fredriksson lägger av. Björn Lind tvekar. 3

Nyheter från Förstasidan

Hundratals flyr isländsk vulkan Foto: APTN

Hundratals flyr isländsk vulkan

500 människor har lämnat sina hem. ”Askan kan förgifta marken och döda boskapen”, säger isländska Steina Valdimarsdóttir till DN.se. 7

Hanna anklagade sin pappa för sexövergrepp – nu åtalas hon

Unikt mål. Fadern dömdes först till fem års fängelse, men polisen upptäckte senare flera fel i dotterns berättelse.

Åklagaren: Har aldrig hört talas om ett liknande fall.

”Obama har rösterna för vårdreform” Foto: Pablo Martinez Monsivais / AP

”Obama har rösterna för vårdreform”

Omröstning på söndagen. Enligt flera demokrater är det i praktiken klart. Men presidenten avvaktar. 38

SM-final i bandy

Jesper Eriksson spelar i tröja 75 för att hedra vännens minne. Foto: Jonas Lindkvist Jesper Eriksson spelar i tröja 75 för att hedra vännens minne.

”Vi ska ta guldet för Pers skull”

Hammarby bandy hade bänkat sig för avslutningsmiddag. Men en stol stod tom. Efter förrätten kom det overkliga beskedet: Per Svensson hade omkommit i en trafikolycka. Läs artikeln.

”Vi har väntat på det i 50 år” Foto: Bildbyrån

”Vi har väntat på det i 50 år”

Bollnäs Andreas Westh har tre VM-guld. Nu har han chansen att ta sitt första SM-guld i bandy.

Therese van der Meulen tar hand om tapirerna Julius och Kristin på Kolmårdens djurpark i sommar. Foto: Christine Olsson Therese van der Meulen tar hand om tapirerna Julius och Kristin på Kolmårdens djurpark i sommar.

Så hittar du sommarjobb

Ljusa utsikter – extra många jobb hos kommunerna.  Tänk brett när du letar jobb och låt så många som möjligt få veta att du letar.

”Djuren är okomplicerade.” Therese van der Meulen, 19, har fått sitt drömjobb.

Det här ska du tänka på. Kollektivavtal, anställningsbevis och semesterersättning. 1

Hälsa

Så räddar du ditt sexliv

Övervikt viktig orsak. En stor del av sexlivet, för både män och kvinnor, hänger på testosteronet.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Hej konsument

På Stan Modellen och programledaren Filippa Lagerbäck ger konsum- tionsråd. Hej konsument

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 18

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet