Ishockey-VM 2010

Gustafsson vill ta farväl av nörden

Publicerad 2010-05-08 09:00

Foto: PONTUS LUNDAHL / Scanpix När Sverige inleder på söndag mot Norge är det för Bengt-Åke Gustafssons del den 16:e VM-turneringen som ledare och spelare.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Drygt fem år som förbundskapten har gett stora segrar som den historiska gulddubbeln 2006. Men det har också kostat hockeynörden Bengt-Åke Gustafsson ett äktenskap. - Det är inget man är stolt över, självklart är det inte värt det, säger han inför sista turneringen med landslaget.

När Sverige inleder på söndag mot Norge är det för Bengt-Åke Gustafssons del den 16:e VM-turneringen som ledare och spelare.

Under VM i Tyskland kommer han att jubilera med sin 150:e match i Tre Kronors bås.

Förhoppningen är att leda laget till ännu ett mästerskapsguld.

Sedan är det slut i landslaget. Då hoppas han också kunna begrava personen som han själv kallar för hockeynörden.

På frågan om förbundskaptenstiden var värt ett kraschat äktenskap säger han:

- Det går inte att värdera på det sättet. Att tappa frun på det viset är självklart inget man är stolt över eller tycker att det är värt på något sätt. Vi har haft en så jäkla bra tid tillsammans. Men samtidigt så har alla de här turneringarna och alla de här åren varit jäkligt roliga och viktiga på sätt och vis. Men familjen är ju värd mer, så det är det jag menar med att man har blivit lite hockeynörd på slutet och glömt bort det runt omkring.

Han och hustrun Ewa gick skilda vägar förra året. Han jämför arbetet som förbundskapten med åren dessförinnan i Färjestad.

- När jag pendlade mellan Karlskoga och Karlstad så slog jag på när jag startade bilen och åkte på morgonen. Då gick hockeyn i gång. Sedan när man kom hem så kunde man släppa hockeyn. Men det gör jag inte nu för tiden utan det är med jämt. Det är väl det som har blivit ett litet problem. Jag tror inte att jag är så social som jag varit tidigare utan man har blivit lite nörd.

Förbundskaptenstiden har varit upp och ned. Efter OS- och VM-guldet 2006 blev han geniförklarad. De senaste åren har han fått en del kritik för dåliga resultat i Euro hockey tour-turneringarna och inte minst misslyckandet i OS.

- Man vill alltid ha lite fler medaljer, men samtidigt har vi i vissa turneringar gjort det jäkligt bra med de förutsättningar vi haft. Sedan kanske det har varit några turneringar där vi har rasat ihop totalt i bronsmatcherna, inte orkat ladda om. Vi har varit i semifinal i varenda turnering fram till OS, så det är svårt att säga något negativt. Jag tycker det har varit djävligt bra. Det är tuff konkurrens och vi har alltid varit bland topp fyra förutom OS.

Han har 85 segrar på 147 landskamper 85 segrar — en segerprocent på knappt 58 procent.

- Det låter ju inte bra, men samtidigt när det har gällt så har vi varit topp fyra. I Euro hockey tour är det jättetuffa turneringar hela tiden.

Inför sin sista turnering har återbuden, som vanligt, varit många från NHL. Trots ett lag med massor av unga spelare och VM-debutanter pratar han om guld. Vägen dit?

- Det är små, små detaljer, en målvakt som spelar bra, att allt bara smälter ihop i gruppen och man jobbar stenhårt i rätt situationer. Sedan är det små tillfälligheter, det är så jämnt mellan lagen att det behövs lite flyt också, att man minimerar misstagen samtidigt som man utnyttjar motståndarens. Det var så Slovakien vann mot oss i OS. De gör fyra mål på sju skott på två perioder i en kvartsfinal. Varje gång de fick en chans så blev det mål, såna matcher måste man kunna göra för att gå hela vägen.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från ishockey

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 3 0 tweets 3 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 199 28 tweets 171 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan