Johansson måste kämpa om en plats i VM-truppen

Publicerad 2012-02-11 07:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I vår kan cirkeln slutas. När Sveriges senast arrangerade en VM-turnering i ishockey var Magnus Johansson en av lagets debutanter. I år är VM tillbaka i Sverige, och i helgen spelar den 38-årige högerfattade backen för att ta en plats i årets VM-lag tio år efter debuten.

– Jag skulle tro att ungefär hälften av spelarna i det här laget finns med i VM sedan i vår, säger backen Magnus Johansson inför helgens två matcher i Globen.

På lördagseftermiddagen möter Tre Kronor Ryssland, och på söndag är det Finland som står för motståndet.

– Det här känns som ett genrep. Ska man bli aktuell för VM gäller det att spela bra i de här matcherna, konstaterar Magnus Johansson.

En efter en kliver spelarna av Globens is. Tre Kronor har genomfört fredagförmiddagens träning, och det märks på förbundskapten Pär Mårts att torsdagens förlust mot Tjeckien fortfarande irriterar honom.

Landslagsturneringen i Globen är säsongens tredje Euro Hockey Tour-turnering, och hemmaturneringen är viktig hur två aspekter.

För det första för att visa upp ett bra spel inför hemmapubliken, men framför allt för att det är i den här turneringen som Mårts VM-lag ska ta form.

Säsongens fjärde och sista Euro Hockey Tour-turnering spelas nämligen bara dagarna för VM-premiären.

För Magnus Johansson är hemmaturneringen också hans återkomst till Tre Kronor efter nästan ett års frånvaro.

En skada stoppade honom från spel i förra vårens VM, och han fanns inte heller med i någon av säsongens två tidigare landslagsturneringar.

Landslagscomebacken slutade med förlust mot Tjeckien, men Magnus visade åtminstone att han fortfarande kan hävda sig mot de bästa.

– Jag bjöd väl inte direkt på något glimrande spel, men det var åtminstone godkänt. Mot Ryssland hoppas jag kunna lyfta mig ytterligare, säger Magnus Johansson.
Magnus Johansson VM-debuterade 2002.

Då avgjordes VM i Sverige med Göteborg som huvudort, och ett leende sprider sig i Magnus ansikte när vi pratar om den turneringen.

– Jag minns hur nervös jag var inför den första matchen, och hur stort det kändes att åka in i Scandinavium i Tre Kronors-tröja. Att jag dessutom bodde i Göteborg då gjorde ju det till en ännu större upplevelse, säger Magnus.
Magnus tystnar en stund innan han fortsätter:

– Det där pirret i kroppen har egentligen inte blivit mindre med åren. Inför varje VM-premiär har jag känt på ungefär samma sätt, men det är också det som gör att det är otroligt kul att spela i landslaget. Det är den utmaningen och den förväntan man vill känna.

Under många år har Magnus Johansson varit given i ett svensk VM-lag. Oavsett vilka NHL- eller KHL-spelare som anmält intresse för VM-spel har Magnus namn alltid stått högt upp på förbundskaptenernas lista.

I år är situationen något annorlunda. Spelaren, som i flera år har varit elitseriens bäste back, har inte nått upp till sin vanliga form och någon VM-biljett finns inte redan utskriven.

Den måste Magnus visa att han är värd genom bra spel i helgen, men att förbundskapten Pär Mårts fortfarande har stort förtroende för Magnus Johansson är tydligt. Mårts valde till exempel att göra Magnus Johansson till lagkapten i den pågående turneringen.

Magnus Johansson värjer sig dock för resonemanget att han för första gången på många år inte är given i ett svenskt VM-lag.

– Jag har aldrig sett mig som given i något VM-lag så för mig är det inget annorlunda i år jämfört med andra år, säger han bestämt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från ishockey

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 10 0 tweets 10 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 205 28 tweets 177 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan