Ishockey elitserien

Johansson ordnade segern till LHC

Uppdaterad 2010-03-20 22:18. Publicerad 2010-03-20 21:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sex raka förluster fick inte bli en sjunde. Linköping var piskat att vinna andra kvartsfinalen hemma mot Frölunda. Med två mål ledde fältherren Magnus Johansson sin moderförening till 6—2 — men snacket efteråt handlade mest om Fredrik Norrenas blodiga attack på Jens Karlsson.

- Otroligt viktigt att vi vann. Jag har inte varit särskilt orolig för den negativa sviten, men det är ju en helt annan sak att ha 1—1 i möten än att ligga under med 0—2, ler backstjärnan.

36-åringen smällde in både 3—1 och 4—1, vilket tog knäcken på Göteborgsgänget.

Efter att ha åkt ut redan i kvartsfinalen i OS med Tre Kronor har Magnus Johansson haft det tufft med Linköping.

Facit efter OS-uppehållet lyder fem raka förluster i grundserien och en sjätte i den första kvartsfinalen, tre av dessa efter sudden death.

Innan lördagen hade laget inte vunnit någon match sedan den 4 februari, hemma mot just Frölunda.

Men nu visade man upp samma anfallsglada och stabila spel som gav 14 raka segrar i den egna arenan i höstas.

- Även om vissa inte håller med mig tycker jag att vi var bra även borta mot Frölunda senast, men nu känns det verkligen som att vi är på gång. Det här var bästa matchen på länge, säger den offensiva försvarsklippan.

Att power play inte fungerade och Fredrik Pettersson gav gästerna ledningen i numerärt underläge, verkade bara tända LHC ännu mer.

0—1 vändes till 5—1 efter rena målexplosionen. Långa stunder var Frölunda utspelat.

Det mesta av eftersnacket handlade ändå om målvakten Fredrik Norrenas blodiga påhopp på gästernas forward Jens Karlsson i slutminuterna.

När Norrena fångat pucken åkte Karlsson i full fart mot honom. Norrena svarade med en rak höger i ansiktet — som orsakade hjärnskakning och innebär att anfallaren missar resten av kvartsfinalerna.

- Om Norrena inte får en lång avstängning efter det här brutala överfallet undrar jag var svensk hockey är på väg, dundrar Frölundas tränare Ulf Dahlén.

Den finske burväktaren fick matchstraff med en match avstängning till att börja med.

- I NHL får den som går på mål vänta sig någon form av bestraffning, antingen från målvakten, backarna eller domarna. Det är varje spelares ansvar att stoppa innan målgården, säger Linköpings tränare Slavomir Lener.

- Det var en reflex, jag blev rädd att han skulle köra över mig och jag tror att han fick en liten knuff i ryggen också. Men jag ansvarar för mina handskar och ber om ursäkt, säger Norrena till Canal plus.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från ishockey

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 9 3 tweets 6 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 10 0 tweets 10 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 205 28 tweets 177 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan