Ishockey Tre Kronor

Mårtensson och Weinhandl tillbaka

Publicerad 2012-01-30 15:09

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Senast de spelade i Tre Kronor var de självklara stjärnor. När Rysslandsproffsen Tony Mårtensson och Mattias Weinhandl gör comeback i ishockeylandslaget är de inte givna som ledarfigurer. ”Nej, så är det. De ska ju in i ett nytt tänk och anamma vår spelstil”, säger förbundskaptenen Pär Mårts.

De två forwardsstjärnorna från KHL-serieledaren SKA S:t Petersburg gör i hemmaturneringen i Globen den 9-12 februari sin första landslagsturnering under Pär Mårts.

Senast de spelade i Tre Kronor var i VM 2010 då Bengt-Åke Gustafsson stod i båset.

Under Mårts debutsäsong i fjol hade skyttekung Weinhandl problem med skador och Mårtensson tackade nej. Men det var också så att Mårts för drygt ett år sedan ansåg att Mårtensson inte platsade i landslaget.

– Tony har tagit kommandot igen. Det syns på poängen att han är inne i hettan på ett helt annat sätt än i fjol, säger Mårts.

Mårtensson är trea i KHL:s poängliga med 49 poäng, 19 mål och 30 assist, på 44 matcher. Weinhandl har gjort 30 poäng, varav 12 mål, men var nyligen borta på grund av en hjärnskakning.

De två 31-åringarna har båda spelat över 100 landskamper med Tre Kronor, men är nya i Mårts landslag där högt tempo och intensivt spel är grunden.

Mårts vet inte ännu om han spela de två SKA-spelarna tillsammans.

– Jag vet inte ens om Mårtensson blir center eller ytterforward, för honom spelar det ingen roll. Så vi får se. Det ska i alla fall bli spännande att se dem, säger Mårts.

Det är ett erfaret lag som Mårts satsat på. Ingen spelare från JVM-guldlaget finns med – något förbundskaptenen själv beklagar.

– Många av dem har fått en reaktion efter JVM och tappat i form, säger han.

Det fanns heller ingen plats för elitseriens skyttekung, 22-målsskytten Richard Gynge, AIK.

– Han har kvaliteterna, men samtidigt känns det som att han skulle få debutera i ett annat sammanhang. Det är svårt att göra det i en turnering på hemmaplan. Då behöver man erfarenhet, säger Mårts.

Totalt finns sex spelare med från Linköping och Färjestad, två lag som underpresterat i elitserien. Backen Magnus Johansson, Linköping, är en av dem.

– Egentligen är jag inte riktigt säker på att han platsar, men vi har inte så många spelskickliga backar så jag känner att vi måste spela i gång honom, säger Mårts.

Globenturneringen är något av sista chansen för Europaspelarna att slå sig in till VM på hemmaplan i maj:

– Det här är ett jättestarkt lag som har chansen att göra det svårare för NHL-spelarna.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från ishockey

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 10 3 tweets 7 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crewe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 10 0 tweets 10 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 206 28 tweets 178 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan