Ishockey NHL

Påhlsson matchhjälte i Anaheim

Publicerad 2007-05-31 06:55

Samuel Påhlsson kramas om av lagkamrater.

Reuters Samuel Påhlsson kramas om av lagkamrater.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Samuel Påhlsson gjorde matchens enda mål när Anaheim vann den andra matchen i finalserien mot Ottawa i NHL-slutspelet.

- Mitt viktigaste mål i NHL någonsin, säger Påhlsson till Expressens nätupplaga.

Med endast fem minuter kvar av matchen kunde svensken överlista den storspelande Ottawa-målvakten Ray Emery. Och det var en stor soloprestation.

Påhlsson tog pucken precis innanför blålinjen, rundade den framrusande Ottawa-kaptenen Daniel Alfredsson, och sköt pucken i mål.
- Det var min tanke att deras back skulle skymma målvakten och det gick hem, säger Påhlsson.

Ottawa gjorde under matchen sitt bästa för att förvirra motståndaren - bland annat genom att kopiera Anaheims aggressiva spel och ta några utvisningar. Likaså splittrade man stundtals upp succétrion Alfredsson-Spezza-Heatley för att få ordning på offensiven.
- Men vi kommer inte in på mål och får de skottlägen vi vill ha. Vi måste bli mer kreativa, säger Alfredsson till Expressens nätupplaga.

Ottawa lyckades inte få fler än 16 skott på Anaheims Jean-Sebastien Giguere. Och skotten som sköts räddades av den säkre målvakten.

Anaheim leder nu med 2-0 i matcher, men det är först till fyra segrar som gäller och Samuel Påhlsson tar inget för givet i finalserien. För nu åker lagen till Ottawa för de kommande två matcherna på lördag och måndag.
- Vi är inställda på att det blir en helt annan fight däruppe. Nu har de fördelen av hemmaplan och sista bytet och vi får svårare att matcha våra kedjor som vi vill ha det, säger Påhlsson.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från ishockey

Foto: Scanpix Könsneutrala EQ-dockor på förskolan Egalia i Stockholm.

På Egalia är barnen personer – inte kön

”Ordet ”hen” ger barnen frihet”. Var tredje förskola missar i jämställd- hetsmålen trots att forskning visar hur könet avgör vilket bemötande barn får.

Är det viktigt med jämställdhetstänk i förskolan?

Foto: Anders Hansson

De gjorde samma brott – en friades

Slumpen avgör om du straffas. Konsekvenserna för att köra för fort har blivit rena lotteriet. Tusentals kan straffas felaktigt.

Vårdtagare låg död i veckor

Dödsorsaken okänd. Hemvårdare i Lunds kommun har missat att en person som de skulle vårda legat död i badrummet.

Foto: Alamy Vinnare och förlorare i bemanningsbranschen.

Uthyrd på jobbet - så funkar det

Tjäna extra bra om du är chef eller specialist. Receptionister och lagerarbetare får räkna med sämre villkor. Bemanningsbranschen.

Lagerarbetaren var alltid orolig. Anna Gustafson sa upp sig till slut.

Jobbar deltid och tjänar mer. Henrik Folkesson är hyrchef.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.