Ishockey elitserien

Petrasek avgjorde för HV71

Publicerad 2012-01-28 18:31

Foto: Mikael Fritzon / Scanpix Brynäs Simon Bertilsson och HV:s Jesse Joensuu drabbade samman.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Normalt brukar powerplay vara Brynäs segervapen. Men i lördagens match mot HV71 blev det ingen utdelning trots många försök. I stället avgjorde HV71 i numerärt överläge i förlängningen när hemvändaren David Petrasek sköt 2–1.

Brynäs är elitseriens klart bästa lag i powerplay. Laget har gjort mål i över 25 procent av sina numerära överlägen denna säsong.

Mot Modo i torsdags blev det fyra mål i powerplay, och även mot HV71 syntes det att självförtroendet var stort när Brynäs fick spela med en man mer.

HV71 drabbades av många utvisningar, något som tränaren Ulf Dahlén hade synpunkter på efter matchen.

– Jag är väldigt frustrerad över bedömningsnivån, det var inte samma regelbok för båda lagen. I tredje perioden hade vi åtta utvisningsminuter medan Brynäs inte hade någon, sade Dahlén.

Men HV71 spelade helt rätt i boxplay, med bra rörelse och disciplinerad markering.
Brynäs fick spela både fem mot fyra och fem mot tre, men skapade inte särskilt många riktigt farliga lägen.

– Det är en bragd att ta två poäng när man får spela så mycket mot elitseriens bästa powerplay, sade Ulf Dahlén.

Närmast ett Brynäsmål kändes det när HV71:s Jesse Joensuu drabbades av fyra minuters utvisning efter 16.44 av tredje perioden vid ställningen 1–1. Stenhårt jobb av HV71 gjorde dock att Brynäs aldrig kunde etablera något riktigt tryck för ett segermål.

– Alla var med till hundra procent när pucken släpptes. Vi har tittat på sekvenser från Brynäs powerplay i tidigare matcher, så vi visste hur vi skulle försvara oss, sade HV-målvakten Daniel Larsson.

Totalt vann Brynäs skotten med 41–35, och tre poäng till Gävlelaget hade inte varit orättvist. Men Larsson i HV-målet var strålande och räddade sitt lag kvar i matchen.

– Försvarsspelet var riktigt bra, en riktig krigarinsats. Och för egen del var det en av mina bästa matcher för säsongen, konstaterade Larsson.

I förlängningen ordnade David Petrasek bonuspoängen till HV71 när Jönköpingslaget fick chansen i numerärt överläge. Petrasek pricksköt 2–1 från nära håll.

– Jag missade ett liknande läge tidigare i matchen, så jag hade bestämt mig för att ta det lite lugnare om jag fick en chans till, sade Petrasek.

Målet var HV-backens första efter återkomsten från Ryssland.

– Det var fruktansvärt skönt att se pucken gå in. Och det gav två grymt viktiga poäng nu när vi slåss om placeringar inför slutspelet, konstaterade han.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från ishockey

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 10 3 tweets 7 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 26 0 tweets 26 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 209 28 tweets 181 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan