Ishockey elitserien
Så spelas SM-kvartsfinalerna
Publicerat 2009-03-02 18:40
Spelordningen i elitseriens slutspel presenterades på måndagskvällen, efter att tränarna för de fyra topplacerade lagen gjort sina val av motståndare i SVT:s Hockeykväll.
Dela med andra:
Ishockey elitserien
- Senaste nytt
- Skröder stannar i Modo
- Joel Lundqvist borta åtta veckor
- ”De påminner om italienska fotbollsspelare”
- Voutilainen hjälte på övertid
- Frölunda vann i förlängning
- Djurgården vann första ronden
- Drömstart för Skellefteå
- Kvartsfinallagens tidigare möten
- Läget inför kvartsfinalerna
- Molin kan göra sorti med SM-guld nr tre
Färjestad-Brynäs
Seriesegraren Färjestad valde sjuan Brynäs, trots att man har bättre statistik under säsongen mot åttan Timrå.
- Det är hugget som stucket, vi har valt att titta på våran prestation mot de här lagen och tycker att vi har haft ett stabilare spel mot Brynäs, säger FBK-tränaren Tommy Samuelsson i SVT.
- Vi har spelat bra mot dem på hemmaplan men haft svårare i Karlstad, säger Brynäs tränare Niklas Czarnecki.
Linköping-Skellefteå
- Vi ville ha Luleå, men reglerna säger nej. Då ville vi ha Brynäs men det valde ju Färjestad. Så då tar vi Skellefteå, säger LHC:s Slavomir Lener i SVT.
Linköping kommer gå in i kvartsfinalserien med fin statistik i ryggen, man har vunnit samtliga fem möten med Skellefteå under säsongen.
- Vi ska visa en mycket bättre sida den här gången, säger Skellefteås Hans Särkijärvi.
Frölunda-Luleå
Statistiken talade för Timrå, men Frölunda föredrar Luleå trots förlust i fyra av seriens fem möten.
- Oavsett vad vi hade tagit hade vi haft något att bita i. Det kommer bli jättetufft, men vi resonerade som att vi i alla fall inte ville möta Timrå, säger Frölundas Ulf Dahlén.
- Vi hade på känn att Frölunda skulle välja oss, säger Luleås Roger Rönnberg i SVT.
HV71-Timrå
Bara ett lag kvar när turen kom till HV71. För motståndet står Timrå, serieåttan som ingen av topp tre-lagen ville möta.
- Jag ser fram emot att möta Timrå igen, det var en bra semifinalserie i fjol. Det var tufft då och kommer bli tufft i år med, men det är två lag som vill åka skridskor och det kan bli en kul matchserie att titta på, säger HV:s Kent Johansson.
- Jag tycker som Kenta att det ska bli kul. För oss blir det en chans att ta revansch på dem, säger Charles Berglund, Timrås tränare.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Beställ linser enkelt på LensWay.se!
Välkommen till Nordens största kontaktlinsbutik på Internet! Handla säkert med snabba leveranser...
-
Linser på nätet
Marknadens populäraste linser och alltid med lägsta pris-garanti.
-
Billiga kontaktlinser här!
YourLenses är din linskontakt på nätet. Vi garanterar dig det lägsta priset. Linser blir helt...















