Sverige till JVM-final efter straffrysare

Publicerad 2012-01-04 02:06

Foto: Bildbyrån Sverige firar att finalplatsen är klar.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sverige är klart för final i JVM. Småkronorna kom tillbaka från ett 0-2-underläge och avgjorde semifinalrysaren mot Finland på straffar. ”Vilken moral av killarna att komma tillbaka i en sådan här tung match”, säger förbundskapten Roger Rönnberg till TV3.

Max Friberg har imponerat JVM-turneringen igenom. Tisdagens semifinal mot Finland blev inget undantag. Det var Friberg som tryckte in 2-2 med 1:40 kvar att spela, och det var Friberg som satte straffen som tog Sverige till final.

Men innan dess hade mycket hänt.

Sverige kopplade tidigt ett grepp om matchen. Åtminstone spelmässigt. Framför mål saknade svenskarna kylan. Trots att Sverige ledde skottstatistiken med 34-13 efter två perioder var det Finland som ledde matchen med 2-0.

Alexander Ruuttu satte 1-0 när han fick stå helt omarkerad framför mål. Joel Armia gjorde 2-0 på egen hand.

Samtidigt storspelade Sami Aittokallio i det finska målet. Målvakten stod i vägen för allt.

Drygt tre minuter in i den tredje perioden slog William Karlsson in den viktiga reduceringen på en retur. Sverige var med i matchen igen men hade plötsligt förtvivlat svårt att skapa heta lägen.

När chansen väl kom var det efter en bjudning från Aittokallio. Målvakten fick inte iväg pucken bakom det finska målet, Johan Sundström fick tag på den och hittade Max Friberg med en passning framför mål. Friberg stötte in 2-2 med 1:40 kvar att spela.

– Vi fortsätter att ta puckar till mål fast vi inte får utdelning i början. Till slut får vi in de billiga målen, säger Sveriges förbundskapten Roger Rönnberg till TV3.

Max Friberg säger att svenskarna aldrig gav upp fast anfallsspelet låste sig.

– ”Nu jävlar sätter vi dit den.” Det var så tongångarna gick i båset, säger han.

Efter en mållös förlängning väntade straffar.

Där var Sverige kyligast.

Sebastian Collberg satte Sveriges första straff, Max Friberg den andra. Eftersom både Joonas Donskoi och Mikael Granlund missade sina straffar spelade det ingen roll att Filip Forsberg brände sin.

– Det är helt otroligt. Vilken moral av killarna att komma tillbaka i en sådan här tung match, säger Roger Rönnberg.

– Det är starkt av oss igen, konstaterar matchhjälten Max Friberg.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från ishockey

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 31 0 tweets 31 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 213 28 tweets 185 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan