Ishockey Tre Kronor
Tre Kronor aldrig riktigt nära bronset
Publicerat 2007-05-13 16:38
Nedstämda svenskar får åka hem utan medaljer.
Misha Japaridze/AP
MOSKVAPå måndagen landar spelarna i Stockholm utan några VM-medaljer i resväskorna. Tre Kronor förlorade söndagens bronsmatch mot Ryssland med 1-3.
Tre Kronors VM-lag
Målvakter
• Johan Backlund 3
Backlund fick Bengt-Åke Gustafssons förtroende som förstemålvakt. Briljerade mot Finland men kunde inte fortsätta turneringen på samma sätt.
• Erik Ersberg 3
Stod bara en match, i gruppspelsmatchen mot Ryssland, men gjorde en bra insats. Eftersom han fick en trea i betyg då blir slutbetyget detsamma.
• Daniel Henriksson 2
Henriksson hoppades på att bli förstemålvakt. Drömmen förstördes av två billiga mål mot Danmark och sjukdom.
Backar
• Anton Strålman 4
Strålman har visat att han är mogen för spel i NHL. Började turneringen en aning tveksamt men har bara blivit bättre och bättre.
• Kenny Jönsson 4
Trots skadan, som gjorde att Kenny inte spelade på topp i de sista matcherna, måste betyget bli högt. Kenny är den självklare ledaren.
• Magnus Johansson 3
I både semifinalen och bronsmatchen var Magnus ovanligt blek. Slutbetyget sänks därför till en trea, om än en stark sådan.
• Per Hållberg 3
En stark trea. Hållberg håller en jämn och stabil klass oavsett motståndet.
• Tobias Enström 3
Började turneringen svagt men Enström spelade upp sig.
• Dick Tärnström 2
Öste in poäng i början av turneringen men var ojämn på slutet. På gränsen till trea.
• Johan Åkerman 2
Fick problem när motståndet blev bättre. Åkerman spelar med för små marginaler.
• Jan Sandström 2
Spelade bara ett fåtal matcher men svarade för godkända insatser.
Forwards
• Tony Mårtensson 4
Tony fick allt att stämma i kvartsfinalen. Inte lika bra i semifinalen men han förtjänar ändå en fyra.
• Jörgen Jönsson 4
Jönssons defensiva slit gör att vi ger honom ett högt betyg, även om det här inte var Jörgens bästa VM-turnering.
• Johan Davidsson 4
Johan var inte lika het i de avslutande matcherna men hans inledning av VM-turneringen var suverän.
• Fredrik Emvall 3
Emvall är en drömspelare för alla tränare. Jobbar alltid hårt oavsett motstånd.
• Nicklas Bäckström 3
Bäckströms trea är svag men han har i ett par matcher visat vilken bra spelare han är.
• Martin Thörnberg 2
Bidrog med energi och kraft men hade svårt att hålla en jämn nivå under matcherna.
• Alexander Steen 2
Truppens ende NHL-spelare får en svag tvåa. Steen har inte fått spelet att stämma.
• Mattias Månsson 2
Anmäldes sist i truppen och har bara spelat två matcher. River och sliter men får lite uträttat.
• Patric Hörnqvist 2
Hörnqvist inledde friskt men i likhet med sina kedjekompisar mattades han på slutet.
• Fredrik Bremberg 2
I elitserien är han en av de bästa. I Moskva har "Linkan" haft det betydligt jobbigare.
• Fredrik Warg 2
Vill mycket men får ut alldeles för lite av sitt slit.
• Rickard Wallin 2
Wallin blandar och ger lite för mycket för att betyget ska bli högre.
• Jonathan Hedström 2
Tänk om Hedström alltid kunde spela som han gjorde mot Slovakien. Då hade betyget varit betydligt högre.
• Magnus Kahnberg 2
Har bara spelat två matcher och Kahnberg har fortfarande en bit kvar till sin högsta nivå.
Ishockey Tre Kronor
- Relaterad Webb-TV
-
"Matchen avgörs i förlängning"
2009-05-07 14:21
- Senaste nytt
- Tidiga OS-finländare i träning
- Kanada—USA drömfinalen i hockey
- Förbundskaptenen räknar med ”Foppa”
- Tre Kronor möter Danmark inför VM
- Babcock hoppas på svenskmöte
- Snart skadefritt i OS-truppen i hockey
- Mårts: Glädjande och hedrande
- Mårts tar över Tre Kronor
- Förbundskaptenen lugn trots bakslag
- Samuelsson har inte pratat med Bengt-Åke
- Krönika/inblick
- Esk: ”Foppa” en man för OS
- Jag vet att det här är en otrolig erfarenhet som jag kommer att ha stor nytta av i framtiden, men just nu känns allt bara skit, säger Djurgårdens Patric Hörnqvist.
Hörnqvist var en av 13 VM-debutanter i den trupp som för 19 dagar sedan landade i Moskva. Det var en förväntansfull och laddad debutant som såg fram emot sitt första senior-VM.
På söndagseftermiddagen var det en trött 20-åring som konstaterade att han för andra gången den här säsongen, tidigare i år spelade Patric även en bronsmatch i junior-VM, tvingades åka hem från ett mästerskap utan en medalj.
- Vi var laddade men så gör vi några individuella misstag i första perioden. Mot ryssarna går inte det. De sätter sina chanser direkt, säger Patric och skakar besviket på huvudet.
Ryssarna tog ledningen i lördagens bronsmatch, mindre än ett dygn efter det att Tre Kronor hade förlorat semifinalen mot Kanada, med ett mål med en man mindre på isen. Då var drygt sex minuter av matchen spelad.
Tre minuter senare ökade Sergej Zinovjev på ledningen till 2-0. När sedan Alexander Frolov gjorde 3-0-målet i inledningen av den andra perioden var matchen avgjord.
Tre Kronor gjorde visserligen ett reduceringsmål i sista periodens åttonde minut, målskytt var Alexander Steen, men Ryssland hade matchen under kontroll.
De svenska spelarna såg sega och trötta ut och det blev aldrig någon riktig nerv i matchen.
- Det ska bli skönt att komma hem nu, konstaterar Patric Hörnqvist, som ger sig själv en tvåa i slutbetyg.
- Jag har varit godkänd men inte mer, säger han.
Bara en halvmeter från Hörnqvist i den mixade zonen, där journalister och spelare möts, står veteranen Jörgen Jönsson.
VM i Moskva var början på en förhoppningsvis lång landslagskarriär för 20-årige Hörnqvist. För 34-årige Jörgen Jönsson, som debuterade i VM 1994, kan årets VM-turnering ha varit hans sista.
- Vi får se vad som händer. Jag tar inga beslut nu, säger Jörgen Jönsson bestämt.
Lillebror Kenny Jönsson spelade inte bronsmatchen på grund av den axelskada han ådrog sig i matchen mot Finland. Inte heller Fredrik "Linkan" Bremberg, som är småskadad, spelade i bronsmatchen.
VM-turneringen i Moskva har inte varit någon publiksuccé. De flesta av Sveriges matcher har setts av så få åskådare att man stundtals kunnat höra vad spelarna sa till varandra nere på isen.
Gruppspelsmatchen mot Ryssland spelades dock inför fullsatta läktare, men de som hoppades på något liknande i lördagens bronsmatch insåg snabbt att den ryska publiken inte var så intresserad av att se två förlorare spela mot varandra. Bara 7.500 åskådare kom.
Läs mer: Gustafsson kan bli kvar som kapten
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Bra träningsskor - Ellos
Bra löpar- & sportskor från flera kända varumärken till bra pris!
-
Träningsskor
Modetyger, festtyger, stretchtyger för dans/konståkning/gymnastik m.m.





















