Publikfiaskot i ishockey-VM på hemmaplan förra året blev ett brutalt uppvaknande.
Till årets VM, också i Globen, har de omtalade biljettpaketen plockats bort och priserna sänkts.
Men det är inte bara VM som har drabbats.
Hemmaturneringen Oddset hockey games, som i år spelas i Malmö, har också haft svårare att locka publik. Det är fem år sedan en match i turneringen var utsåld och i fjol var snittet på Tre Kronors matcher bara 8.483 åskådare. Det innebär drygt 5.000 tomma stolar i Globen – per match.
Svenska ishockeyförbundets ordförande Christer Englund är självkritisk och menar att man sett Tre Kronor som något av ett självspelande piano.
– Vi ser ju en trend kring den här turneringen att vi får jobba hårdare för att få in publiken. Den trenden såg vi en konsekvens av inte minst under VM.
Därför är landslaget mer utåtriktat under veckan i Malmö. På tisdagskvällen innebar det en öppen träning med efterföljande autografskrivning, på onsdagen ett besök på barnavdelningen på Lunds universitetssjukhus. Aktiviteter som inte har varit så vanliga när det gäller Tre Kronor.
I december månad tog landslaget steget ut på mikrobloggen twitter och finns sedan tidigare på facebook.
Har ni varit för dåliga på sånt här?
– Man kanske kan säga att vi är lite sena att verkligen ta tillvara de här möjligheterna att jobba mer aktivt, säger Englund som inte är orolig för att ishockeyns popularitet har minskat.
Och stödjer sig på att Tre Kronor ofta har bra tv-siffror – i fjol sågs VM-matchen mot Ryssland av 1,82 miljoner tv-tittare som toppnotering.
Förr kallades Tre Kronor för Sveriges folkkäraste landslag. Stämmer det fortfarande?
– Jag vill nog hävda att vi är ett av Sveriges två folkkäraste landslag. Det är vi och fotbollen som slåss där uppe, vilket tv-siffrorna visar. Men det gäller att få folk till arenan också, säger han.
För första gången i hemmaturneringens historia är det inte Globen som gäller – utan Malmö Arena. Dels som en kompensation för att Malmö föll bort som VM-arrangör då Stockholm slog sig ihop med Helsingfors, dels som ett test av organisationen inför junior-VM nästa säsong.
Blir det bra kan det leda till fler turneringar utanför huvudstaden.
– Vi utesluter ingenting, säger Englund.
Förbundet har sålt flest biljetter till lördagsmatchen mot Ryssland, 8.000 hittills, och hoppas på utsålt där. Mot Tjeckien (torsdag) har 5.000 biljetter sålts och till avslutningen mot Finland 6.500.