Ishockey-VM

Vild rysk guldglädje

Publicerat 2008-05-18 23:44

Alexander Ovetjkin fick fira.

Timothy A Clary/AFP

Alexander Ovetjkin fick fira.

Kanadas forward Rick Nash puck över sargen förstörde guldplanerna. Ryssland är världsmästare 2008. Rysk hjälte blev Ilja Kovaltjuk. Han kvitterade till 4-4 under ordinarie tid och han gjorde segermålet i förlängningen när Ryssland spelade fyra mot tre.

- Det här är det största jag har upplevt. Ett stort ögonblick för vårt land, säger den ryske stjärnan Alexander Ovetjkin med ett leende.

Ovetjkins lycka går det inte att ta miste på.

- Jag tror att alla i vårt land kommer att bli fulla i natt, men det kanske vi också blir, skojar han.

För Ryssland var det här första VM-guldet sedan 1993 och deras uppställning i numerärt överläge var modig. Ryssland hade fyra forwards inne på isen.

Kovaltjuk blev den som avgjorde. Då hade förlängningen bara pågått i två minuter och 42 sekunder.

- Det är speciellt att få vinna ett VM här i Kanada, säger Ovetjkin innan ett mobilsamtal får honom att snabbt börja prata ryska med en av många gratulanter.

VM-finalen blev den hockeyunderhållning som många hade hoppats på. Tempot var högt, målen många och stämningen i den fullsatta VM-arenan var elektrisk.

Ingen kunde heller klaga på spänningen.

Men för Kanada blev det en tung kväll. De tappade en 4-2-ledning och när Rick Nash olyckligt skickade pucken över sargen i förlängningen, och därmed blev utvisad, krossades Kanadas gulddröm.

Att vinna ett VM på hemmais har visat sig vara oerhört svårt. Inte sedan 1986, när Ryssland vann hemma, har det blivit hemmaseger.

En 22-årig förbannelse som inte ens Kanada kunde bryta när de för första gången fick chansen att vinna ett VM-guld på hemmaplan.

Spelmässigt var de båda lagen jämnbördiga, men i första perioden ställde Ryssland till det för sig själva när de alldeles för ofta hamnade i utvisningsbåset.

Ryssland fick annars en drömstart på VM-finalen, när Alexander Semin snabbt gav sitt lag ledningen med 1-0.

Sedan kom utvisningarna och periodens store spelare hittade vi i Kanada, 23-årige backen från Minnesota, Brent Burns, som gjorde två mål.

Alexander Semin upprepade i andra perioden bedriften från den första när han reducerade till 3-2.

Då klev VM:s poängkung fram. Dany Heatley, som fram till dess hade varit osynlig, ökade på Kanadas ledning till 4-2.

Då talade allt för Kanada men två ryska mål, inom loppet av fem minuter, i sista perioden fick den ryska delen av publiken att vädra guld. Alexej Tereshchenko reducerade till 4-3 och Ilja Kovaltjuk kvitterade till 4-4.

Fem minuter av tredje perioden återstod, men Kovaltjuks mål blev det sista under ordinarie tid.

Förlängning krävdes. En förlängning med en rysk hjälte.

De svenska domarna Marcus Vinerborg och Christer Lärking höll en minikonferens på isen innan beslutet om att visa ut Nash togs.

Läs mer: Kanada dominerade stjärnlag

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Sport

Sverige spelade EM i Finland förra året. Foto: Robin Nordlund/Bildbyrån Sverige spelade EM i Finland förra året.

Ansöker om fotbolls-EM

Sverige vill ha damturneringen 2013. Intresse från 13 städer.

Karriären kan vara över Foto: Jeff Gross / Getty Images

Karriären kan vara över

Jesper Parnevik har spräckt kota i ryggen. ”Jag har ju haft det här i flera år, men de har missat det varje gång”, säger den 44-årige golfaren. 17

”Bättre än väntat” Foto: Jeff Roberson / AP

”Bättre än väntat”

Johan Franzén nöjd med comeback. OS-reserven noterades för en assist när Detroit föll.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är överenskommet med Arsenals stjärna.

OS i Vancouver startar om
 dagar,  tim,  min,  sek.

OS-bloggen.

OS-bloggen. Följ med bakom kulisserna före och under 2010 års vinter-OS. Vi följer också de svenska OS-hoppen hack i häl.

Udda fåglar i OS.

Udda fåglar i OS. Utförsåkare från Ghana och argentinska freestyleåkare är några av antihjältarna i Vancouver.

Inget drag efter biljetter.

Inget drag efter biljetter. Europeiska fans är tveksamma till fotbolls-VM. 27

Kungligt stöd i Vancouver.

Kungligt stöd i Vancouver. Kungaparet på plats för att heja på svenskarna under andra OS-veckan. 2

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 6

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 144

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 10

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Mord i Rotebro

Man hittad död under natten mot onsdagen. Mannen var skjuten i huvudet och polisen har inlett en förundersökning om mord.

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 17

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 12

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

DN Debatt 10 februari

”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval”

Rödgröna i Stockholms läns landsting: Vi vill ersätta Vårdval Stockholm med en ny vårdmodell som är rättvis och tar hänsyn till behoven. Läs mer 29

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 10

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11