Tennis

”Jag vet att jag kan slå Federer”

Uppdaterad 2010-06-01 00:08. Publicerad 2010-05-31 20:10

Foto: Bildbyrån

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

PARIS. Likt Eiffeltornet i turistens ögon står Roger Federer som en koloss framför Robin Söderling inför tisdagens kvartsfinal i Franska öppna mästerskapen.

0–12 i matcher och 2–28 i set mot världsettan är siffror som kan få svensken att känna sig liten. Men hans respekt för den store mästaren är mera hälsosam än vördsam.

– Han är otroligt bra, men jag kommer allt närmare en seger, säger Söderling.

Det är dan före dan i Paris. På en undanskymd grusbana i Boulognerskogen, några hundra meter från tennisarenan Roland Garros, tränar Robin Söderling tillsammans med sin coach Magnus Norman och självaste Thomas Enqvist, Sveriges Davis Cup-kapten som numera brukar vinna på veterantouren.

– Jag är här i Paris för att kommentera för Eurosport. Norman frågade om jag ville träna med Söderling, och det är självklart. Robin är i grym form nu och kommer att slåss om de stora titlarna i många år framöver. Han har en god chans mot Federer, tror Enqvist, som själv är en av ytterst få spelare som har plusstatistik på Federer – 3–1 i matcher.

Enqvist är med andra ord rätt man för att ingjuta mod i Söderling, men det mesta talar givetvis för titelförsvararen Federer i tisdagens kvartsfinal vid 16-tiden:

• Han har vunnit tolv raka matcher mot Söderling sedan de möttes första gången 2004. På nyårsdagen i år lyckades den svenske världssjuan visserligen vinna i Abu Dhabi, det var mentalt nyttigt men trots allt en uppvisningsmatch utan sportsligt värde.
• På grus har Federer 3–0 i matcher och 7–0 i set mot Söderling. I fjol möttes de i tre raka Grand Slam-turneringar, där schweizaren vann med 3–0 i Parisfinalen, 3–0 i åttondelsfinalen i Wimbledon och 3–1 i kvartsfinalen i US Open.
• Federer har spelat 23 raka Grand Slam-semifinaler, alla tiders rekord. Efter att ha åkt ut i tredje Parisronden 2004 har han nått 20 finaler och stoppats i semi tre gånger.

Vad talar då för Söderling i dag? Inte mycket, men någon gång måste Federers supersvit spricka och det är kanske läge för en 28-åring på nedgång (?) att förlora mot en 25-åring på uppgång.

– Det blir en mycket tuff match, men jag vet att jag kan slå Federer, säger Robin, som har allt att vinna.

Till skillnad från i sina fyra inledande Parismatcher slipper han favorittrycket och kan spela ut ordentligt. Och han vet redan hur det känns att skrälla på centercourten här efter fjolårets jätteknall i åttondelen mot Rafael Nadal.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från sport

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 28 6 tweets 22 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan