Längdskidåkning

Kalla litar på sina vallare

Publicerad 2012-01-30 14:41

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det började med farfar Bengt. Fortsatte med pappa Per-Erik. Numera är det Larry Poromaa som ser till att Charlotte Kalla har vinnande skidor.

När landslagets chefsvallare Larry Poromaa slutade sin aktiva karriär 1993 vallade åkarna sina skidor själva.

Den tiden är sedan länge förbi. Inte Charlotte Kalla emot.

– Skönt att längdåkningen ser ut som den gör. Jag vet inte hur det skulle ha gått för mig om jag hade varit aktiv på den tiden då alla vallade sina skidor själv, säger hon.

Allt sedan barnsben har den svenska skiddrottningen fått hjälp med utrustningen. Och litat till andra. Först var farfar Bengt som lurade ut en då sexårig liten tjej i skidspåren i Tärendö.

– Ja, han var min första vallare. Jag gick till honom när jag skulle på skidträning, de bodde bara tvåhundra meter från oss. "Kan du lägga fäste på mina skidor" bad jag, så hängde han med ut. Han åkte bakom mig i spåret och lade på mer valla när det behövdes.

Pappa Per-Erik tog senare över ansvaret för Charlottes skidor och utrustning. Och när talangen Kalla kom med i landslaget var det experten Mats Eklund som tog över. Han är nu med i ett projekt med sikte på OS i Sotji 2014, så från den här säsongen är det Larry Poromaa som ansvarar för Kallas skidor.

Ett ansvar som är stort. Dagen före tävling har åtminstone sju, åtta par testats. När Charlotte Kalla kommer till tävlingsplatsen ska två, max tre, par skidor stå färdiga för det slutliga valet. Tillsammans bestämmer de sig för tävlingsparet för dagen.

– Charlotte fokuserar inte så mycket på material, hon fokuserar på att åka fort skidor. Jag tycker det fungerar bra, det är viktigt att de aktiva får fokusera på det som de tycker är viktigt, säger Larry Poromaa.

Att lita till sina vallare är ett medvetet val från Kalla.

– Jag har lämnat över ett väldigt stort ansvar till dem. Larry har stenkoll på mitt material. Om vi har två par som är jättejämna och han säger "Nä, de här är bättre", så skulle jag åka på dem. Så stort förtroende har jag för honom.

Att nutidens åkare i allt högre grad lämnar över ansvar för materialet är ganska naturligt. Längdåkningen har blivit en vetenskap som ständigt växer och förnyas.

Den svenska vallabussen är fullpackad med hundratals skidor under världscupresorna.

Charlotte Kallas researsenal består av ett 40-tal par skidor. De som hon har varit med och valt ut efter hundratals skidtester under försäsongen.

– Materialet har blivit en så stor bit, det är inte bara valla. Det ska vara rätt skidor, strukturer och allt sånt där, säger Poromaa.

Åkarna har fortfarande sina favoritpar. Men det som förr kunde vara ett par speciellt omhuldade skidor, är i dag flera. Och de finns inte med lika länge.

– Det har blivit så i den här branschen, säger Poromaa. Ska man vara med och fightas så ska man ha bra skidor i alla fören. Och det är en ständig rundgång bland skidorna. Hittar man något nytt så plockar man bort något gammalt. Det Charlotte åkte på i Vancouver-OS räcker inte riktigt till. Något par är fortfarande riktigt bra, men man måste hitta bättre grejer. Skidor har blivit mer av färskvara.

– Det tar för mycket kraft för åkarna att sköta allt det jobbet själva. Den nya generationen har nästan aldrig vallat en tävlingsskida.

Poromaa & Co har sett till att Kalla & Co inte behöver lära sig den konsten.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Även ett av barnbarnen dog

Drunkningsolyckan vid Sätrabadet. En farmor dog när hon försökte rädda sina två barnbarn. Den minste pojken avled senare på sjukhus.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 36 0 tweets 36 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 216 28 tweets 188 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan