Det är 10 kilometer fristil som Charlotte Kalla hoppas och tror mest på inför vinterns höjdpunkt, OS i Vancouver.
Och säsongens insatser på fristilsmilen är nöjsam läsning för Tärendös skidfantom:
Hon vann Sverigepremiären i Bruksvallarna nästan halvminuten före Anna Haag.
Hon kom på andra plats i världscuppremiären i Beitostölen.
Hon upprepade bravaden i Davos.
- Det är ett riktigt stort självförtroende jag packar ner i bagaget när vi åker över till Kanada vad gäller 10 kilometer skejt, säger Charlotte Kalla.
Däremellan hann hon med att visa formstyrka med att bli nia och tangera sin bästa klassiska världscupen på 10 kilometer i Kuusamo.
Och hon fyrade av en femkilometersraket på halva distansen då hon lämnade den norska stjärnan och alla andra bakom sig i världscupstafetten i Beitostölen.
I Davos hade Kalla och hennes konkurrenter den höga höjden, runt 1.600 meter, som en extra ingrediens att handskas med.
Kalla gjorde det bättre än de flesta. Många kroknade, bland andra comebackande Anna Haag som slutade tia och Anna Olsson, som hängde bra med i början men rasade till 44:e plats. Sara Lindborg blev 28:a och höll sig på rätt sida om världscuppoängstrecket.
- Jag försökte öppna kontrollerat och inte komma in i någon stress, och jag kände att jag hade rätt bra med krafter kvar. Men när (mjölk-)syran kommer på höjd kommer den rejält. Det var verkligen att kriga för varenda sekund på andra varvet, sade Kalla.
Kalla fick lön för slitet. Hon var bara halvsekunden före estniska överraskningen Kristina Smigun-Vähi och 3,5 före norska fyran Marit Björgen.
Det som möjligen kan sporra den svenska skiddrottningen ännu mer är att marginalen till förstaplatsen och segrarinnan varit stor vid både hennes andraplaceringar i världscupen. I Beitostölen var norskan Marit Björgen 29,7 sekunder före Kalla. I Davos var det ryskan Irina Chazova, tidigare Artemova, som bjöd på utklassningen – 27,3 sekunder. Chazova är tillbaka i världscupen den här säsongen efter en dopningsavstängning.
- Det hade jag inte kunnat ta in. Då hade jag gått över gränsen. Man måste vara försiktig när man åker på höjd, sade Kalla.
- Det är början på säsongen och det är lite olika hur folk ligger i träningen och form. Jag tror det kommer att tajta till sig mer när det väl är OS och alla vill vara i absolut toppform.
Kalla ska liksom Anna Olsson och Anna Haag även köra söndagens sprinttävling.
- Jag hoppas i alla fall jag tar mig vidare från tidskvalet, sade Charlotte Kalla.